Reklama

Ładowanie...

Bryły na winnicach

15.04.2014
Czyta się kilka minut
Oto nadeszli barbarzyńcy luksusu i zbudowali świątynie wśród swoich winnic. W środku urządzili kosmiczne mieszkania, butikowe hotele i spa.
Bodega Ysios, projekt Santiaga Calatravy Fot. © Bodega Ysios / Chancha S. Ulloa
T

To był sam początek 2001 r., siedziałem z Fredem Loimerem w jego zupełnie nowej winiarni, w gołym wiejskim pejzażu, kilkanaście kilometrów od Dunaju. Nawet on, miałem wrażenie, czuł się lekko zakłopotany. Trochę jak dziecko, co to przed chwilą nabroiło. Czarny prostokąt, którego porównanie do lastrykowego sarkofagu jest pierwszą powinnością wyobraźni, spadł na okoliczne bogobojne pastwiska z impetem obiektu latającego. „Mein Gott, na polu Loimera ufo zlądowało” – musieli sobie powtarzać okoliczni chłopi; nic dziwnego, do pierwszego płaskiego dachu mieli ze sto kilometrów.
Loimer był w Austrii prekursorem ponowoczesnej architektury winiarskiej; dzisiaj podobnych pudeł jak jego, tyle że raczej przezroczystych, jest na tamtejszych winnicach bez liku.
Gehry i inni
Architektura wybuchnęła jak wiosna na winnicach w XXI wieku, wcześniej powstawało...

14474

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]