Reklama

Bryły na winnicach

Bryły na winnicach

15.04.2014
Czyta się kilka minut
Oto nadeszli barbarzyńcy luksusu i zbudowali świątynie wśród swoich winnic. W środku urządzili kosmiczne mieszkania, butikowe hotele i spa.
Bodega Ysios, projekt Santiaga Calatravy Fot. © Bodega Ysios / Chancha S. Ulloa
T

To był sam początek 2001 r., siedziałem z Fredem Loimerem w jego zupełnie nowej winiarni, w gołym wiejskim pejzażu, kilkanaście kilometrów od Dunaju. Nawet on, miałem wrażenie, czuł się lekko zakłopotany. Trochę jak dziecko, co to przed chwilą nabroiło. Czarny prostokąt, którego porównanie do lastrykowego sarkofagu jest pierwszą powinnością wyobraźni, spadł na okoliczne bogobojne pastwiska z impetem obiektu latającego. „Mein Gott, na polu Loimera ufo zlądowało” – musieli sobie powtarzać okoliczni chłopi; nic dziwnego, do pierwszego płaskiego dachu mieli ze sto kilometrów.
Loimer był w Austrii prekursorem ponowoczesnej architektury winiarskiej; dzisiaj podobnych pudeł jak jego, tyle że raczej przezroczystych, jest na tamtejszych winnicach bez liku.
Gehry i inni
Architektura wybuchnęła jak wiosna na winnicach w XXI wieku, wcześniej powstawało...

14474

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Od 25 maja 2019 r., godz. 0:00, do zakończenia głosowania do Parlamentu Europejskiego trwa CISZA WYBORCZA. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Dowiedz się więcej >> 

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]