Reklama

Implant podczerwieni

Implant podczerwieni

04.03.2019
Czyta się kilka minut
To zła wiadomość dla kotów.
Z

Zespół chińskich uczonych, którymi kierował Tian Xue, opisał na łamach „Cell” udany zabieg wszczepienia myszom do oka implantu z nanocząstek, umożliwiającego nocne widzenie. Urządzenie odbiera i przetwarza fale elektromagnetyczne o długości przekraczającej 700 nanometrów – z zakresu tzw. bliskiej podczerwieni, która normalnie pozostaje światłem niewidzialnym dla oczu ssaków – i przetwarza je na fale krótsze, odbierane przez ssaki. Mysie mózgi poprawnie interpretowały nowe bodźce. Po operacji gryzonie potrafiły rozróżniać podczerwone kształty (m.in. trójkąty od okręgów). Według badaczy implant nie ma poważnych skutków ubocznych, nie zaburza widzenia dziennego i nic nie stoi na przeszkodzie, by wyposażyć w niego także przedstawicieli innych gatunków. Autorzy podkreślają, że nowa technologia niesie liczne potencjalne „cywilne i militarne zastosowania”. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]