Reklama

Im cieplej, tym zimniej

Im cieplej, tym zimniej

08.04.2013
Czyta się kilka minut
W związku z przedłużoną zimą znowu słychać niezawodny chór: śnieg w kwietniu to ostateczny dowód na fiasko „lewackich” teorii dotyczących ocieplenia klimatu. Pada śnieg, znaczy jest zimno. Koniec i bomba.
N

Niestety, nie w tym przypadku. Gwałtowne zmiany klimatyczne (nie ma wątpliwości, że dzieją się na naszych oczach, różnimy się natomiast fundamentalnie w ocenie ich przyczyn) przypominają równanie z wieloma niewiadomymi. I tak np. jedną z niewiadomych są prądy strumieniowe, potężne pasy wichrów opasujące sinusoidalnie rejony arktyczne i zwrotnikowe. Mówiąc najbardziej ogólnie: to one oddzielają masy powietrza o różnych temperaturach i odpowiadają za ustalanie się pogody. Północny prąd strumieniowy zwariował i wije się w nieprzewidywalny sposób, czego efektów doświadczamy obecnie.
Czy to wystarczy, żeby przekonać sceptyków? Jeśli nie, to cofnijmy się do ubiegłego roku. Kiedy na półkuli północnej notowano rekordowe opady śniegu (dodajmy dla porządku, że śnieg nie jest wyznacznikiem ostrej zimy), Australia pustoszona była przez falę morderczych upałów, osiągających w niektórych...

1354

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]