Reklama

Ładowanie...

Ikona w świecie ponowoczesnym

19.05.2009
Czyta się kilka minut
Powstają kolejne szkoły pisania ikon, na półki w księgarniach trafiają liczne poświęcone im publikacje. Mamy popularyzatora i pisarza ikon, Michała Płoskiego, mamy też znakomitą pracę ks. Michała Janochy "Ikony w Polsce. Od średniowiecza do współczesności".
R

Renata Rogozińska, etnograf i historyk sztuki, profesor ASP w Poznaniu, wykonała jednak pracę, której wcześniej nikt na taką skalę się nie podjął. Przebadała bowiem - pokazując również historię ikonopisarstwa i jego losy na przestrzeni wieków - ikony w sztuce XX wieku. Ale nie te przeznaczone wyłącznie na potrzeby kultu: "Ikona stała się azylem, spowodowała wycofanie się ku przebrzmiałym porządkom" w zbyt wielu przypadkach sztuki sakralnej - ocenia autorka. Pytania więc, z jakimi przyszło się jej zmierzyć przy systematycznym opracowaniu inspiracji prawosławnych ikon w twórczości artystów współczesnych - jak choćby te o estetykę ikon wobec postmodernizmu - bywają trudne. Ale odpowiedzi godne uwagi. Poznanie zaś tak wielu i tak różnorodnych ikon faktycznie wprowadza odbiorcę w mało znany świat współczesnych prac czerpiących z tradycji ikon.

Horyzont zwłaszcza...

1685

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]