Reklama

Ikona w świecie ponowoczesnym

Ikona w świecie ponowoczesnym

19.05.2009
Czyta się kilka minut
Powstają kolejne szkoły pisania ikon, na półki w księgarniach trafiają liczne poświęcone im publikacje. Mamy popularyzatora i pisarza ikon, Michała Płoskiego, mamy też znakomitą pracę ks. Michała Janochy "Ikony w Polsce. Od średniowiecza do współczesności".
R

Renata Rogozińska, etnograf i historyk sztuki, profesor ASP w Poznaniu, wykonała jednak pracę, której wcześniej nikt na taką skalę się nie podjął. Przebadała bowiem - pokazując również historię ikonopisarstwa i jego losy na przestrzeni wieków - ikony w sztuce XX wieku. Ale nie te przeznaczone wyłącznie na potrzeby kultu: "Ikona stała się azylem, spowodowała wycofanie się ku przebrzmiałym porządkom" w zbyt wielu przypadkach sztuki sakralnej - ocenia autorka. Pytania więc, z jakimi przyszło się jej zmierzyć przy systematycznym opracowaniu inspiracji prawosławnych ikon w twórczości artystów współczesnych - jak choćby te o estetykę ikon wobec postmodernizmu - bywają trudne. Ale odpowiedzi godne uwagi. Poznanie zaś tak wielu i tak różnorodnych ikon faktycznie wprowadza odbiorcę w mało znany świat współczesnych prac czerpiących z tradycji ikon.

Horyzont zwłaszcza...

1685

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]