Afryka niesie krzyż

"Każdy cierpiący Afrykańczyk, każda osoba, która cierpi, pomaga Chrystusowi nieść krzyż. Wchodzi z Nim na Golgotę, by kiedyś razem z Nim zmartwychwstać" - mówił Benedykt XVI w czwartek w Kamerunie do chorych. Spotkał się też z członkami Rady Nadzwyczajnej Synodu Biskupów dla Afryki.

19.03.2009

Czyta się kilka minut

Jaunde, Kamerun, 19 marca 2009 r. /fot. KNA-Bild /
Jaunde, Kamerun, 19 marca 2009 r. /fot. KNA-Bild /

Benedykt XVI odwiedził chorych w założonym przez kanadyjskiego kardynała Paula Émile’a Légera centrum rehabilitacyjnym. Centrum działa od 1972 r. Pomaga osobom niepełnosprawnym w powrocie do normalnego życia, m.in. przez szkolenia w konkretnym fachu, do czego stworzyło dobrze rozwinięte zaplecze: od stolarni przez zakład krawiecki czy pracownię malarstwa i rzeźby, aż po salę informatyczną.

Papież najpierw spotkał się z chorymi dziećmi, a następnie z dwustuosobową delegacją starszych chorych, którzy na tę okazję dojechali z różnych szpitali Kamerunu - opisuje Beata Zajączkowska, wysłanniczka Radia Watykańskiego podczas pielgrzymki.

"Chrystus jest solidarny ze wszystkimi, którzy cierpią. Ukazuje ich miejsce w Sercu Bożym i w społeczeństwie" - mówił Papież. Odniósł się do rozprzestrzenionych w regionie chorób, jak AIDS, malaria czy gruźlica: "Wiem, jak bardzo Kościół katolicki jest u was zaangażowany w walkę z tymi strasznymi plagami. Zachęcam, by zdecydowanie prowadził dalej to pilne dzieło" - wskazał Benedykt XVI.

Przypomniał, że wśród ludzi, którzy nieśli pomoc cierpiącemu Chrystusowi, był też Afrykańczyk - Szymon z Cyreny w Libii. "Czyż nie można powiedzieć, że każdy Afrykańczyk jest w jakimś sensie członkiem rodziny Szymona z Cyreny? Każdy cierpiący Afrykańczyk, każda osoba, która cierpi, pomaga Chrystusowi nieść krzyż. Wchodzi z Nim na Golgotę, by kiedyś razem z Nim zmartwychwstać. Kiedy widzimy pohańbienie Jezusa, kiedy kontemplujemy Jego twarz na krzyżu, kiedy poznajemy Jego straszne cierpienie, możemy dojrzeć przez wiarę promienne oblicze zmartwychwstałego Pana. Mówi On nam, że cierpienie i choroba nie będą miały ostatniego słowa w naszym ludzkim życiu. Modlę się, drodzy bracia i siostry, byście potrafili rozpoznać w sobie »Szymona z Cyreny«. Modlę się, drodzy bracia i siostry dotknięci chorobą, aby wielu z was spotkało takiego Szymona przy swym łóżku".

Następnie Benedykt XVI spotkał się z członkami Rady Nadzwyczajnej Synodu Biskupów dla Afryki, z którymi wieczorem zjadł imieninową kolację (we czwartek, w św. Józefa, przypadały imieniny Papieża). Powiedział, że Afryka ma specjalne miejsce w Bożym planie. Zwrócił uwagę, że Jezus znalazł się na jej ziemi już w pierwszych dniach życia, kiedy Święta Rodzina musiała uciekać do Egiptu. "Bóg wybrał wasz kontynent na mieszkanie dla swego Syna. W Jezusie Bóg wychodzi na spotkanie oczywiście wszystkim ludziom, ale w sposób szczególny człowiekowi w Afryce. Afryka użyczyła Synowi Bożemu swej żyznej ziemi i bezpiecznego schronienia".

Papież podjął też temat Synodu brzmiący "Kościół w Afryce w służbie pojednania, sprawiedliwości i pokoju". Dramatyczna sytuacja kontynentu stanowi jego zdaniem wyzwanie głównie dla Kościoła, który wymienionym wartościom ma służyć po chrześcijańsku, czyli przez nawrócenie do Chrystusa. Bo tylko On, wskazał Papież, swoim zmartwychwstaniem może uwolnić człowieka z mocy wszelkiego zła. I dodał, że miejscem spotkania człowieka z Chrystusem jest Słowo Boże i Eucharystia.

Słowo Boże, mówił Papież, "jest fundamentem całego życia. W odniesieniu do tego Słowa trzeba oceniać wartość tradycji afrykańskich, korygować i udoskonalać ich koncepcję życia, człowieka i rodziny". Natomiast dzięki Eucharystii "Pan Bóg staje się rzeczywiście obecny w historii. Przez rzeczywistość swego Ciała i Krwi cały Chrystus uobecnia się istotowo w naszym życiu. On jest z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata i posyła nas do realiów naszej codzienności, abyśmy ją wypełnili Jego obecnością" - mówił Benedykt XVI.

Papież sformułował też życzenie dalszego rozwoju teologii w Afryce. Dowartościował takie jej specyficzne wyrazy, jak pojmowanie Kościoła jako Bożej Rodziny. Zwrócił też uwagę na tzw. teologię braterstwa, o której rozwój zabiegał m.in. zmarły w ubiegłym roku kard. Bernardin Gantin, bliski współpracownik Jana Pawła II i dziekan kolegium kardynalskiego.

Także w czwartek Stolica Apostolska i Kamerun wyraziły chęć zacieśnienia wzajemnych stosunków. W Jaunde, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Tarcisio Bertone spotkał się z premierem Ephraimem Inoni. Rzecznik prasowy Watykanu, o. Federico Lombardi poinformował dziennikarzy, że przedmiotem rozmowy był plan podpisania porozumienia o charakterze konkordatu, który miałby regulować stosunki Kościół-państwo m.in. w dziedzinie oświaty i zdrowia.

W piątek rano, po prywatnej Mszy, o 10.00 odbędzie się uroczysta ceremonia pożegnania i Benedykt XVI odleci do Angoli, gdzie w planie na ten dzień oprócz oficjalnego powitania na lotnisku w Luandzie, ma też spotkanie z prezydentem kraju i na zakończenie dnia kolację z miejscowymi biskupami.

Kolejne relacje z papieskiej pielgrzymki i komentarze w naszym specjalnym serwisie... >>

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]