Reklama

Igrzyska obłudy

22.09.2014
Czyta się kilka minut
Międzynarodowe federacje sportowe, z olimpijską, a szczególnie piłkarską na czele, mogą służyć Zachodowi za krzywe zwierciadło, w którym – gdyby tylko zechciał w nie zerknąć – ujrzałby swoje oblicze.
B

Byłby to wizerunek karykaturalnie zniekształcony, ale prawdziwy, skrywany skrzętnie pod przywdziewaną na co dzień maską.
Zaślepiona zyskami europejska federacja piłkarska (UEFA) obdarowała właśnie przywilejem współorganizowania finałowego turnieju o mistrzostwo Europy w 2020 r. Rosję, oskarżaną o wywołanie wojny na Ukrainie, oraz Azerbejdżan, od lat uchodzący za ucieleśnienie korupcji i satrapii. Jakby złej symboliki było mało, z rosyjskich miast na jedną z aren turnieju wybrano Sankt Petersburg – polityczną twierdzę Władimira Putina. Azerbejdżańska metropolia, Baku, stała się na początku XXI stulecia stolicą pierwszej we współczesnej Europie politycznej dynastii – po komunistycznym satrapie, ulubieńcu Breżniewa, Hajdarze Alijewie na tronie zasiadł jego syn Ilham, a elekcji towarzyszyły wyborcze kanty i uliczne rozruchy zdławione brutalnie przez policję.
W maju...

3074

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]