Reklama

Idą roboty!

Idą roboty!

30.09.2019
Czyta się kilka minut
Co trzecie miejsce pracy w Europie zniknie w ciągu dekady wskutek automatyzacji gospodarki – twierdzą Cecily Josten i Grace Lordan, badaczki związane z London School of Economics. Niemal co drugą profesję dotknie częściowo automatyzacja.
N

Na tle innych raportów na ten temat praca „Robots at Work. Automatable and Non Automatable Jobs” Josten i Lordan zasługuje na uwagę nie tylko z uwagi na to, że badaczki pokusiły się o dokładniejsze naszkicowanie obrazu europejskiego rynku pracy (ich zdaniem w ciągu dekady 47 proc. miejsc pracy czeka częściowa, a 35 proc. pełna automatyzacja). W przeciwieństwie do raportów, których autorzy koncentrują się na czysto technicznych możliwościach zautomatyzowania danego procesu, to badanie śledzi skalę wydatków oraz zaawansowanie prac patentowych nad technologiami umożliwiającymi automatyzację konkretnych zawodów.

Ryzyko częściowej automatyzacji zdaniem autorek występuje w profesjach, w których w ostatnich latach zaobserwowano skokowy wzrost wydatków na technologie eliminujące czynnik ludzki w wykonywaniu określonych zadań. Perspektywa pełnej automatyzacji oznacza z kolei, że już dziś gotowe są technologie mogące w pełni zastąpić ludzi przy określonych zadaniach (np. samochody autonomiczne).

Poniżej przygotowaliśmy listę zawodów, które zdaniem badaczek czeka pełna lub częściowa automatyzacja, oraz tych, które zdołają się jej oprzeć. ©℗


IL. EDWARD AUGUSTYN

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Historyk starożytności, który od badań nad dziejami społeczno–gospodarczymi miast południa Italii przeszedł do studiów nad mechanizmami globalizacji. Interesuje się zwłaszcza relacjami...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Nie chcę się wyżywać nad raportem ale nie do końca widzę zasadniczą różnicę pomiędzy operatorem koparki a operatorem dźwigu. Nie wiem też jak autorki wyobrażają sobie Robota-budowlańca, który w mieszkaniu zainstaluje nam zlew albo ułoży glazurę. Pomijając to, sam raport niewątpliwie daje do myślenia. PS. Co stanie się z geologiem nie wie nawet on sam... Robot-grabarz z kolei może przyczynić się do tego, że na pogrzebie będzie kolejny zgon :-)
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]