Reklama

Bajki robotów

Bajki robotów

25.01.2021
Czyta się kilka minut
W kwestii robotyzacji rynku pracy udało się zamknąć pracowników w potrzasku pedagogiki wstydu. W obawie przed łatką współczesnych luddystów nie zadajemy nawet pytań o własną przyszłość.
Nowa zautomatyzowana linia produkcyjna volkswagena craftera w fabryce we Wrześni koło Poznania, wrzesień 2016 r. KACPER PEMPEL / REUTERS / FORUM
P

Początek marca ubiegłego roku. Koronawirus sroży się już w Europie. Kolejne kraje zaostrzają przepisy sanitarne, uziemiają linie lotnicze i zamykają granice. Krwawią również giełdy, warszawska nie jest wyjątkiem; szczególnie głęboko dołują akcje tzw. sieciówek, firm odzieżowych i obuwniczych, które produkcję przeniosły do sparaliżowanej Azji. Teraz ten sam koronawirus sprawia, że stracą także punkty sprzedaży ulokowane głównie w zamykanych przez rząd centrach handlowych. Na wykresie giełdowym cena akcji jednej z nich – polkowickiego producenta obuwia CCC – zjeżdża w kilkanaście dni z prawie 80 do niemal 20 zł.

Grudzień. Premier Morawiecki ogłasza kolejny lockdown i ponownie zamyka centra handlowe, ale kurs CCC zmierza w stronę dawno niewidzianego pułapu 90 zł za akcję, jakby lekceważąc decyzje rządu. Tuż wcześniej firma podała jednak do wiadomości wyniki za trzeci kwartał, w...

15136

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zastanawiam się czy są dane ile spośród 300 tysięcy paczekt dziennie (nie ma pomyłki w liczbie paczek?, Skoro magazyn przechowuje 600 tysięcy par butów) to buty ze skóry zwierzęcej. Nie chodzi tylko o to ile się produkuje jak wydajnie i jak skaczą akcje ale z czego się produkuje ... Chociaż większość ludzi się tym nie interesuje. Robotyzacja jeszcze bardziej temu sprzyja.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]