Reklama

I tak źle, i tak niedobrze

I tak źle, i tak niedobrze

03.04.2007
Czyta się kilka minut
Kto by pomyślał, że akurat za prawicowego rządu tyle razy będzie się przywoływać konkordat jako gwaranta niezależności Kościoła względem państwa. W minionym tygodniu sprawą zajęły się kościelna i rządowa Komisja Konkordatowa, które spotkały się wreszcie po miesiącach oczekiwania. Temat główny: ustawa lustracyjna.
K

Kościół obawia się, że obowiązek składania oświadczeń lustracyjnych podkopie jego autonomię, zwłaszcza w kwestiach personalnych. Bp Tadeusz Pieronek, kierujący Komisją kościelną, wskazał na dwa przypadki. Pierwszy stanowią uczelnie podporządkowane bezpośrednio Kościołowi, a zatem np. seminaria duchowne czy Papieska Akademia Teologiczna, ale już nie Katolicki Uniwersytet Lubelski czy Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Drugie zastrzeżenie dotyczy niszowych mediów katolickich. Biskup pytał, jaki jest sens, aby proboszcz redagujący parafialny biuletyn składał oświadczenie, że nie współpracował z bezpieką.

Załóżmy, że władze przychylą się do oczekiwań Kościoła. Od razu pojawi się problem, jak przekonać opinię publiczną, że duchowni nie nadużywają przywilejów, lecz podlegają prawu jak reszta obywateli. Bo przecież twórca hobbystycznego portalu...

1525

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]