Reklama

Historia się ogląda

12.01.2015
Czyta się kilka minut
Awantury nie będzie – nie tym razem. Choć można się było jej spodziewać: po tym, jak w Niemczech pojawiły się głosy, że nowy serial, wyprodukowany przez telewizję publiczną ZDF, to kontynuacja słynnego wojennego serialu „Nasze matki, nasi ojcowie”.
T

Tamten serial dwa lata temu fatalnie zapisał się w relacjach polsko-niemieckich. Teraz recenzję nowego serialu dziennik „Die Welt” opatrzył tytułem „Co nasze matki i nasi ojcowie przeżywali po 1945 r.”.
Tamten serial kończył się sceną, gdy troje z pięciorga bohaterów, którzy przeżyli wojnę, spotyka się w 1945 r. w zrujnowanym Berlinie. Teraz, w również trzyczęściowym serialu „Tannbach. Schicksal eines Dorfes” („Tannbach. Los jednej wsi”), oglądamy jakby ciąg dalszy. To opowieść o losach Niemców w okresie powojennym (od wiosny 1945 do 1952 r.), z perspektywą tyleż oddolną, co niezwyczajną: mieszkańców wioski na styku Bawarii i Turyngii, przez której środek (dosłownie) poprowadzono granicę między amerykańską i sowiecką strefą okupacyjną, a potem NRD i RFN.
Łącznikiem między dwoma serialami, bez wątpienia celowym, jest też jeden z bohaterów. W obu ten sam aktor gra postać...

2555

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]