Reklama

Historia jest wyobrażeniem

Historia jest wyobrażeniem

18.02.2008
Czyta się kilka minut
Ta wystawa będzie walczyć o frekwencyjne rekordy: już w pierwszym tygodniu obejrzało ją ponad 5 tys. osób. Wielu przyciągnął tzw. "efekt Sasnala" - międzynarodowy sukces nieco ponad trzydziestoletniego artysty. Nic w tym złego. Prezentacja dowodzi, że Sasnal to nie tylko "celebrity".
M

Malarz nie stał się ofiarą własnego sukcesu, oparł pokusie repetycji, która zapewniałaby bezpieczeństwo rynkowe, ale przesunęłaby tę sztukę w kierunku rzemiosła (albo salonowego designu). W Zachęcie odkrywamy przede wszystkim wielowątkowość myślenia. Dobrze służy temu fakt, że monografia została zaaranżowana niezwykle ascetycznie: obrazy, starannie wybrane, zawieszono rzadko, dzięki czemu zaczynają mówić pełnym głosem. A przy tym pozwalają dostrzec zarówno asocjacje, jak i zderzenia, które prowadzą do kolejnych przemian tej twórczości.

Bowiem na szczęście "Lata walki" Sasnala jeszcze się nie skończyły. Tytuł wystawy nawiązuje do obrazu, który bardzo długo stawiał malarzowi opór. Tym samym staje się rodzajem osobistego wyznania, przypomnieniem, że malarstwo na zawsze pozostanie zmaganiem z materią - którą należy rozumieć zarówno w sposób czysto plastyczny, jak...

6044

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]