Reklama

Hiob i Kohelet

Hiob i Kohelet

03.12.2012
Czyta się kilka minut
Obie Księgi są o tyle wyjątkowe w Tanach (Biblii hebrajskiej), że nie ma w nich odniesienia do historii ludu wybranego i do samej Tory.
W

W tym sensie wydają się mniej żydowskie, mniej związane z dziejami Izraela – bardziej są świadectwami wiary religijnej, rzec można, czystej, niezależnej od pochodzenia, miejsca i czasu. Bohaterowie obu Ksiąg toczą zasadnicze spory: jeden dyskutuje z przyjaciółmi, ba, nawet z Bogiem, drugi – sam ze sobą. W tych sporach są prawdziwi i bezwzględnie szczerzy wobec samych siebie. Rozmowy takie ukazują istotę myślenia. Jeszcze jedno oczywiste podobieństwo: nie wiemy, kim byli redaktorzy obu Ksiąg i kiedy zostały napisane. Tradycja, czyli rabini, przypisuje autorstwo Księgi Koheleta Salomonowi, ale to tylko domniemanie i legenda.

Kohelet i Hiob w tradycji chrześcijańskiej (w każdym razie tej, która związana jest z postacią Pascala) uchodzą za osoby wyjątkowo nieszczęśliwe. Dzieje się tak, bo zamieszkują, jak pisał autor „Myśli”, świat pozbawiony Boga. Z punktu widzenia kategorii...

4436

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]