Reklama

Ładowanie...

Grecki łącznik

Grecki łącznik

16.07.2019
Czyta się kilka minut
Ponad 200 tysięcy lat temu Homo sapiens żył na terenach dzisiejszej Grecji – przekonują Katerina Harvati z Uniwersytetu w Tybindze i współpracownicy w artykule w „Nature”.
B

Badacze wykonali komputerową rekonstrukcję i precyzyjne datowanie skamieniałości dwóch niekompletnych czaszek, znalezionych w latach 70. w jaskini Apidima. Młodsza, sprzed 170 tys. lat, przypomina czaszkę neandertalczyków, którzy w tym czasie powszechnie występowali w Europie. Starsza, sprzed 210 tys. lat, należała najprawdopodobniej do wczesnego przedstawiciela naszego własnego gatunku.

Oznacza to, że Homo sapiens opuszczał Afrykę w wielu fazach migracji i docierał także na Bałkany. Tu mógł zetknąć się z neandertalczykami, ale prawdopodobnie nie przetrwał zbyt długo lub zmieszał się z naszymi kuzynami. Dopiero późniejsze migracje Homo sapiens z Afryki, sprzed 120-60 tys. lat, doprowadziły do trwałego zasiedlenia przez naszych przodków Azji, Europy i pozostałych kontynentów. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]