Reklama

open eyes economic summit 2019

Gorzkie łzy Toma Hanksa

Gorzkie łzy Toma Hanksa

19.11.2013
Czyta się kilka minut
Opowieść o uprowadzeniu przez piratów i uratowaniu statku „Maersk Alabama” ma sprawić, by każdy widz poczuł się Amerykaninem.
Fot. Jasin Boland
K

Kino w ostatnim czasie przypomniało sobie o prawdziwych piratach, nie tylko tych internetowych czy baśniowych, rodem z Karaibów. Pokazywane niedawno w naszych kinach duńskie „Porwanie” Tobiasa Lindholma czy znany z festiwali niemiecko-belgijski dokument „Kapitan i jego pirat” Andy’ego Wolffa w warunkach kameralnych przyglądają się ludziom uwikłanym w sytuację: bezradnym zakładnikom, wielkim armatorom negocjującym w swoich gabinetach warunki okupu, a nawet samym porywaczom.
Najciekawszy jest pod tym względem film Wolffa, jako że wychodzi poza tradycyjną psychologiczną rozgrywkę. Przywołuje wydarzenia sprzed czterech lat, kiedy to niemiecki kontenerowiec „Hansa Stavanger” trafił w ręce somalijskich piratów i pozostawał pod ich kontrolą przez cztery miesiące. Polski dowódca statku Krzysztof Kotiuk znalazł się wówczas w sytuacji podwójnego kryzysu – załoga wypowiedziała mu...

5500

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]