Reklama

Górecki: pytania nie umierają

Górecki: pytania nie umierają

26.05.2014
Czyta się kilka minut
Komentatorzy przez lata z niechęcią przyjmowali utwory Góreckiego, czego kulminacją była III Symfonia. A jednak to ona odniosła globalny sukces.
H

Henryk Mikołaj Górecki był jednym z nielicznych twórców, na których utwory się czekało. Nawet jeśli znajomość stylu kompozytora pozwalała spodziewać się określonego brzmienia, nawet jeśli nie liczyło się na niespodzianki.
W ostatnich tygodniach mogliśmy usłyszeć dwie kolejne kompozycje odnalezione wśród rękopisów po śmierci Góreckiego. Dwa utwory, duże i oczekiwane. Które znowu nie zaskoczyły. A jednak są istotne.
Mniejszy to „Kyrie”, pierwsza część mszy, z którą zamierzał się zmierzyć kompozytor w związku z życzeniem Jana Pawła II – a także w związku z przekonaniem, że ostatnie stulecie nie zostawiło żadnej znaczącej kompozycji mszalnej. „Mniejszy” dla monumentalnego Góreckiego oznacza blisko 20-minutowy utwór. „Większy” to IV Symfonia, dzieło stworzone na zamówienie London Philharmonic Orchestra, Los Angeles Philharmonic i cyklu koncertowego Zaterdag Matinee z Holandii...

4092

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]