Reklama

Góra ciszy

Góra ciszy

17.03.2014
Czyta się kilka minut
Potrzebujemy pójścia na miejsce odosobnione, wejścia na górę w przestrzeń milczenia, aby odnaleźć siebie samych i lepiej usłyszeć głos Pana.
A

Ale nie możemy tam pozostać! Spotkanie z Bogiem na modlitwie pobudza nas ponownie, by „zejść z góry” i powrócić na niziny, na równinę, gdzie spotykamy wielu braci i siostry obciążonych trudami – mówił Franciszek 16 marca, podczas modlitwy Anioł Pański.

Bardzo boimy się samotności i milczenia. Uciekamy z miejsc, w których „nic się nie dzieje”. Wolimy hałas, nawet jeśli odczuwamy tęsknotę za innym światem. Trwanie w takim świecie sprawia, że jesteśmy coraz bardziej zmęczeni: sobą, innymi ludźmi i, jak mówimy, „życiem”.
Zdarzają się momenty, w których wyrywamy się z tego marazmu. Nagle mamy już tak dość tej ociężałości, że dzieje się cud: wyłączamy komputer, znikamy w cichym kościele i wpatrujemy się w głąb siebie.
Od lat towarzyszę ludziom w kierownictwie duchowym i rekolekcjach w ciszy. To właśnie są chwile, kiedy człowiek wchodzi na górę samotności...

2403

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]