Reklama

Ładowanie...

"Good Bye, Lenin!": był taki kraj...

30.11.2003
Czyta się kilka minut
Któż mógł przewidzieć, że w ciągu zaledwie kilku miesięcy, wraz z upadkiem berlińskiego muru, historia wielkiej części globu radykalnie zmieni bieg? Film “Good Bye, Lenin!" z jednej strony oswaja pamięć tamtych dni, z drugiej - uświadamia absurd Historii, która tak pięknie zadrwiła sobie z ówczesnych budowniczych świata.
C

Ciekawe, że potrzeba było twórcy z zachodniej strony Muru, by pokazać ów absurd w całym pomieszaniu fascynacji i grozy. Z dystansem narzucającym powierzchowność spojrzenia, ale też nieuprzedzonym, wolnym od resentymentów okiem. Z czułością i naiwnością zarazem. Tak, NRD w filmie Beckera pokazano z perspektywy nieco infantylnej, ale jest coś, co tę perspektywę usprawiedliwia.

Film jest podróżą sentymentalną do kraju lat dziecinnych, którego już nie ma. Ktoś, kto spędził we wschodnich Niemczech wczesne lata życia, siłą rzeczy zapamięta jedynie ich mityczny ersatz: z Piaskowym Dziadkiem i dzielnymi kosmonautami. Ktoś, kto nie chce pamiętać prawdy o życiu w komunizmie, kupi go również bez zastrzeżeń - z naiwności, wygodnictwa, głupoty bądź rozczarowania tym, co przyniosła antykomunistyczna rewolucja.

Film Beckera byłby zapewne przebojem i bez...

5523

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]