Reklama

Głosy z ruin

Głosy z ruin

19.11.2013
Czyta się kilka minut
O Powstaniu Warszawskim doczekaliśmy się już wiele wspomnień i świadectw. Dotyczą one jednak głównie walk i pochodzą od ich uzbrojonych uczestników. Cywile pozostawali w cieniu. Publikacja „Mieszkańcy Warszawy w czasie Powstania 1944” to zmienia.
M

Matka leżała po mojej prawej stronie, lewą ręką objęła mnie za szyję. Włożyłem prawą rękę pod jej brzuch i złapałem ją za palec. Trzymałem mocno, czułem, jak jej puls bije. (...) W pewnym momencie usłyszałem, jakby mojej matce w brzuchu przelewała się woda. Pociągnąłem ją za palec: Mamo? Nie odpowiedziała. Trzymałem ją za kciuk i czułem coraz słabszy puls, aż zaniknął całkiem. Po kilku minutach poczułem, że bok od strony matki mam cały mokry. Leżeliśmy w bruzdach, ja trochę niżej od niej – jej krew spłynęła na mnie. (...) Usłyszałem jeszcze jakiś bulgot i wszystko ucichło” – tak Czesław Adamusik, wtedy 13-letni chłopiec, opisywał śmierć matki, zastrzelonej wraz z innymi cywilami przez Ukraińców podczas masakry na Woli 5 sierpnia 1944 r. O wydarzeniach w tej dzielnicy powszechnie wiadomo, ale osobista relacja świadka egzekucji ma wagę szczególną.
Każda z relacji zamieszczonych w...

2805

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]