Reklama

Głosy, które cichną

Głosy, które cichną

26.10.2003
Czyta się kilka minut
Nie ma już Marka Nowickiego. Umarł tak wcześnie, kiedy dalej jest tak potrzebny. Pożegnało go wiele szczerych nekrologów i bardzo mało wspomnień, które nie znającym go mogłyby bodaj w przybliżeniu uświadomić, jaką stratę ponieśliśmy. Bo przecież oto nie ma już między nami jeszcze jednego z tych nielicznych na pewno mądrych, na pewno bezinteresownych, oddanych całym życiem dobru i prawom ludzi w jakikolwiek sposób ich pozbawianym. Heroicznego konsekwentnie. Łączącego zamiast dzielić.
I

I w tym momencie zastanawiam się: kiedy ostatni raz ludzie w Polsce mieli okazję go usłyszeć, choćby w jakiejś poważnej i dłuższej niż trzy minuty rozmowie na antenie czy zobaczyć i posłuchać na ekranie telewizora? Chyba w ogóle tam nie bywał... Kiedy ktokolwiek zaprosił go na łamy z rozmową na jakieś ważki temat? Kto chce wiedzieć, co o Polsce i świecie myślą nie gracze polityczni, tylko Polacy po prostu najmądrzejsi, prawdziwie zatroskani i tacy, których sądy mają za sobą doświadczenie i świadectwo życia? Tych pierwszych słychać i widać bez przerwy. Nie wychodzą z salonów medialnych, trwają niezłomnie w tych samych zespołach, choć widz czy słuchacz już od dawna wie, że nie otrzyma od nich nic poza jeszcze raz powtórzonym sloganem albo doraźną zagrywką. Mądrość nie jest pożądana, zdają się mówić zapraszający. A żeby było powiedziane wszystko do końca, nie jest to cecha...

2010

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]