Reklama

Ładowanie...

Głosy, które cichną

26.10.2003
Czyta się kilka minut
Nie ma już Marka Nowickiego. Umarł tak wcześnie, kiedy dalej jest tak potrzebny. Pożegnało go wiele szczerych nekrologów i bardzo mało wspomnień, które nie znającym go mogłyby bodaj w przybliżeniu uświadomić, jaką stratę ponieśliśmy. Bo przecież oto nie ma już między nami jeszcze jednego z tych nielicznych na pewno mądrych, na pewno bezinteresownych, oddanych całym życiem dobru i prawom ludzi w jakikolwiek sposób ich pozbawianym. Heroicznego konsekwentnie. Łączącego zamiast dzielić.
I

I w tym momencie zastanawiam się: kiedy ostatni raz ludzie w Polsce mieli okazję go usłyszeć, choćby w jakiejś poważnej i dłuższej niż trzy minuty rozmowie na antenie czy zobaczyć i posłuchać na ekranie telewizora? Chyba w ogóle tam nie bywał... Kiedy ktokolwiek zaprosił go na łamy z rozmową na jakieś ważki temat? Kto chce wiedzieć, co o Polsce i świecie myślą nie gracze polityczni, tylko Polacy po prostu najmądrzejsi, prawdziwie zatroskani i tacy, których sądy mają za sobą doświadczenie i świadectwo życia? Tych pierwszych słychać i widać bez przerwy. Nie wychodzą z salonów medialnych, trwają niezłomnie w tych samych zespołach, choć widz czy słuchacz już od dawna wie, że nie otrzyma od nich nic poza jeszcze raz powtórzonym sloganem albo doraźną zagrywką. Mądrość nie jest pożądana, zdają się mówić zapraszający. A żeby było powiedziane wszystko do końca, nie jest to cecha...

2010

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]