Reklama

Gdzie się podziały moje pieniądze?

Gdzie się podziały moje pieniądze?

21.12.2003
Czyta się kilka minut
Ponieważ jedno z nas musiało załatwić coś w lokalnym oddziale ZUS, więc pojechaliśmy do pobliskiego miasteczka. Tam powitał nas pałac w stylu minimalistycznym, czyli stal i szkło. Dwa piętra, ale rozległe i długie. Ja czekałem i zacząłem od statystyk. W ciągu pół godziny 13 pań przesunęło się po korytarzu idąc po herbatę lub wracając z herbatą, czasem z kawą plujką, panów było tylko 4. Łysych nie liczyłem ze względu na przewagę pań, a z nimi nic nie wiadomo.
N

Natomiast policzyłem interesantów: 3 panie, 1 pan. Z tego piśmiennych w takim stopniu, żeby wypełnić formularz - połowa. Pani w odpowiednim pokoju do składania tego, co trzeba było złożyć do końca roku, ale już przedłużyli do 2006, bo sobie nie dają rady (wprawdzie jest 3. pracowników na 1. petenta, ale widocznie to bardzo trudna praca), zapytana “jak wypełnić formularz?", odpowiada “a co mnie to obchodzi?". Całkiem słusznie, bo rzeczywiście, co ją to obchodzi, jak klient wypełni formularz.

Klienci męczą się strasznie, gdyż trzeba zeznać wszystko od 15. roku życia, to znaczy nie wszystko, ale gdzie się pracowało itd. Trudno wpisać “pasłem krowy", bo się nie było ubezpieczonym. Zresztą Polacy nie asy w tych sprawach, co pokazały badania profesora Ireneusza Białeckiego i jego zespołu dotyczące analfabetyzmu funkcjonalnego, czyli między innymi takich czynności,...

3817

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]