Reklama

Ładowanie...

Gdy domem jest kamper

18.05.2020
Czyta się kilka minut
Dla Wędrowców, niewielkiej i barwnej grupy etnicznej w Wielkiej Brytanii, pandemia stworzyła sytuację bez wyjścia.
Zanim wybuchła epidemia: wóz Wędrowców przybywa na targ koński w Appleby, Wielka Brytania, 9 czerwca 2019 r. DANNY LAWSON / PA / EAST NEWS
M

Mogę potwierdzić, że wszyscy Wędrowcy z obozowiska na parkingu w Glebelands opuścili to miejsce i przenieśli się na teren zarządzany przez lokalne władze” – tak swoje oświadczenie zaczął inspektor Mick Preston z policji w Leeds (północna Anglia). Na pozór brzmiało to jak sucha służbowa informacja. Jednak zakończenie było gorzkie: „Usunięcie obozowiska zawsze prowadzi do wysiedlenia ludzi i główne pytanie brzmi: dokąd?”.

Wędrowcy – to chyba najlepsze polskie tłumaczenie. W Anglii i Szkocji określa się ich oficjalnie jako Gypsies, Travellers (Cyganie, Wędrowcy), przy czym Gypsies nie ma tego negatywnego znaczenia, jakie w Europie Środkowej przypisywane jest czasem słowu „Cyganie”. Wędrowcy to uznana prawnie mniejszość etniczna żyjąca w Wielkiej Brytanii. Nie są Romami (z nimi łączy ich wędrowny styl życia), mają własny język (lub: języki) i kulturę. Uważa się, że przybyli z...

16991

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]