Reklama

Gambit Asada, szach Putina

Gambit Asada, szach Putina

17.09.2013
Czyta się kilka minut
Gdyby tłem dla tej rozgrywki nie było życie kolejnych dziesiątków tysięcy Syryjczyków, można by nawet podziwiać to, czego dokonali Władimir Putin i jego minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.
T

To dyplomatyczny majstersztyk: w ciągu kilku dni udało im się odwrócić o 180 stopni polityczne znaczenie „kwestii broni chemicznej” w konflikcie syryjskim. W efekcie to, co wydawało się oczywistym gwoździem do trumny Baszara al-Asada – użycie przez niego broni chemicznej przeciw opozycji i cywilom – okazuje się teraz kołem ratunkowym dla syryjskiego dyktatora. Asad zawdzięcza to właśnie duetowi Putin-Ławrow.
Od miesięcy Obama powtarzał, że używając broni chemicznej, Asad przekroczy „czerwoną linię”. Gdy więc to się stało, wolno było oczekiwać, że Obama wykorzysta tę kwestię jako dźwignię – polityczną, moralną, po trosze też prawną – do uzasadnienia stanowczych działań przeciw Asadowi, włącznie z nalotami. Tak sądził prezydent Francji, który jako jedyny zachodni przywódca deklarował udział w akcji zbrojnej. Tymczasem duet Putin-Ławrow wykorzystał niezdecydowanie Obamy i jego...

2101

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]