Reklama

Franciszek błogosławi kobiety transpłciowe

Franciszek błogosławi kobiety transpłciowe

24.08.2020
Czyta się kilka minut
Papież napisał list do ich argentyńskiej opiekunki.
D

Droga Mónico, Bóg, który nie poszedł do seminarium i nie studiował teologii, obficie Ci odpłaci. Modlę się za Ciebie i Twoje dziewczyny. Nie zapomnij o modlitwie za mnie. Niech Jezus wam błogosławi, a Święta Dziewica wam pomaga” – takiego maila otrzymała od papieża s. Mónica Astorga Cremona, przeorysza klasztoru karmelitanek bosych w Neuquén w Argentynie. Wybudowała pierwszy w kraju kompleks mieszkalny dla transpłciowych kobiet. W otwartym 10 sierpnia budynku zamieszkało 12 kobiet w wieku od 40 do 70 lat.

Od 2006 r. karmelitanka pomaga kobietom transpłciowym wyjść z prostytucji, nałogów, znaleźć pracę. Aluzja papieża, że Jezus nie ukończył seminarium, odnosi się do krytyki, z jaką s. Astorga spotyka się ze strony argentyńskiego duchowieństwa. „W Kościele lokalnym niewielu aprobuje taką działalność” – zwierza się zakonnica w jednym z wywiadów. Ale jej zaangażowanie już w 2009 r. wsparł ówczesny metropolita Buenos Aires kard. Jorge Bergoglio, który jako papież pisał w liście do s. Astorgi o marginalizacji społecznej osób transpłciowych: „W czasach Jezusa wypędzano w ten sam sposób trędowatych”.

Znaczna część osób transpłciowych w Argentynie jest przymuszana do prostytucji. W 2015 r. społeczeństwem wstrząsnęła seria morderstw tych osób. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

„Błogosławieni transpłciowi, bowiem oni posiądą płeć na własność” „Błogosławieni, którzy wolą mszę online, albowiem oni rozradują się na havensite.com” „Błogosławieni, którzy głosują na Platformę, albowiem oni na Platformę niebiańską wejdą” „Błogosławieni, którzy zaprowadzają tolerancję na świecie, bo oni synami Lewicy zostaną nazwani” „Błogosławieni, którzy należą do klubu TP, albowiem oni będą oglądać xABo na własne oczy” „Błogosławieni, którzy lubią zimną wódkę, bo oni gorąca dostąpią” „Błogosławieni, którzy nie lubią stref wolnych od LGBT, albowiem oni będą zasiadać przed kamerami BBC” „Błogosławieni, gdy wam urągają i podśmiewują się na forum TP. Cieszcie się, albowiem wielkie będzie zwycięstwo eddiepolo nad waszymi prześladowcami”.

ale takie błogosławieństwa są bardziej prawdopodobne, niż pochwała przez Chrystusa tego, kto chwali się swoją religijnością i z pogardą patrzy na drugi sort, przepraszam, na bijącego się w piersi celnika.

A u nas WOT i Byniu Z. szykują się do narodowego ściągania tęcz z nieba. Pomoc i donosy wskazane.

Toż to właśnie tęcza na niebie jest nasza, narodowa, wolna od LGBT, bo siedmioramienna:) Na niebie tęcza, na ziemi prawie tęcza, a prawie robi różnicę. Dobrze że Lady Pank pisali teksty w l. 80, bo tak dziś śpiewałoby się:"Sześcioramienna tęczo prowadź nas..."

Może Pan odpowie, Robercie Forysiaku?

"ilu". Dbajmy o poprawność gramatyczną. A aniołów jet tylu, ilu trzeba do wypalenia paczki Marlboro.

O, to należy wyedukować pierwszy sort bo zaganiają dzieci do piwnic jak pełna paleta LGBTQ+ pojawia się po burzy.

bo LGBT tak nas wyedukowało,że teraz trzeba głębokiej reedukacji we wszystkich sortach. Bo inaczej na widok tęczy faceci będą malować usta i wkładać mini spódniczki ;) Może to i dobry pomysł by prelekcje narodowe zaczynać w piwnicach, che..che..

I niech tam zostaną. Amen.

Parafrazując wodza dzielnej galijskiej wioski: oby tęcza nie zwaliła się nam na głowę…
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]