Życie kontemplacyjne wraca do Watykanu

Oskarżany o nadmierny aktywizm papież zna wartość życia kontemplacyjnego i wie, że jest mu potrzebne modlitewne wsparcie.

30.12.2023

Czyta się kilka minut

Klasztor Mater Ecclesiae w Watykanie, 2018 r. // fot. Sailko / Wikipedia.org
Klasztor Mater Ecclesiae w Watykanie, 2018 r. // fot. Sailko / Wikipedia.org

Sześć mniszek zamieszka od stycznia w watykańskim klasztorze Mater Ecclesiae, opustoszałym po śmierci Benedykta XVI, który spędził tam ostatnią dekadę życia. Franciszek postanowił przywrócić miejscu pierwotny – kontemplacyjny – charakter. Położony na uboczu ogrodów watykańskich klasztor wybudowano trzydzieści lat temu na polecenie Jana Pawła II, który chciał, by przebywające tam zakonnice, co pięć lat z innego zgromadzenia, towarzyszyły mu modlitwą. Pierwsze były klaryski (1994 r.), potem karmelitanki bose, benedyktynki i – od 2009 r. – salezjanki, które opuściły konwent po trzech latach, gdy Benedykt XVI zarządził remont budynku, prawdopodobnie z myślą o abdykacji i zamieszkaniu tam na emeryturze.

Przez kolejną dekadę (czerwiec 2013 r. – styczeń 2023 r.) klasztor Mater Ecclesiae był więc pierwszym w historii Watykanu domem papieża emeryta i jego najbliższych: osobistego sekretarza, abp. Georga Gänsweina, czterech pań prowadzących gospodarstwo (Loredany, Carmeli, Cristiny, Roselli) i dwóch kotów (Contessy i Zorra).

Teraz wprowadzą się do niego benedyktynki z opactwa św. Scholastyki w Buenos Aires, znanego jako centrum duchowe i... cukiernicze – zgodnie z zasadą ora et labora tamtejsze mniszki wytwarzają znane w całej Argentynie ciastka (w tym ulubione przez papieża alfajores – przekładane masą kajmakową makaroniki w czekoladowej polewie). W Watykanie głównym zadaniem sióstr będzie jednak nieustanna modlitwa – za papieża, Kościół i świat.

Benedyktynki z klasztoru Mater Ecclesiae po przyjeździe z Buenos Aires do Watykanu, 3 stycznia 2024 r. // fot. Salvatore Cernuzio / Vatican News

Krytycy Franciszka często zarzucali mu, że deprecjonuje życie kontemplacyjne – dużo o nim mówi, ale w rzeczywistości go nie rozumie i pozwala niszczyć. Dwa lata po papieskiej konstytucji z 2016 r., promującej kobiecy monastycyzm („Vultum Dei quaerere”) przyszła instrukcja Kongregacji ds. Życia Konsekrowanego („Cor orans”), która zlikwidowała – zdaniem tradycjonalistów – duchową i prawną niezależność żeńskich klasztorów. Oskarżają też papieża o nadmierny „aktywizm”, przeciwstawiając go poprzednikom. Wspomnienia o Janie Pawle II, codziennie przez wiele godzin „trwającym na modlitwie”, i medytującym Benedykcie XVI zestawiane są z opisami Franciszka pochłaniającego od czwartej nad ranem książki (w młodości Jorge Bergoglio przeszedł kurs szybkiego czytania).

To obraz celowo kreowany i dla papieża-jezuity krzywdzący. Powrót do Watykanu sióstr klauzurowych pokazuje, że Franciszek zna wartość życia kontemplacyjnego i wie, jak potrzebne mu jest modlitewne wsparcie. Zwłaszcza, że jego aktywność z wiekiem bynajmniej nie maleje.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarz „Tygodnika Powszechnego”, akredytowany przy Sala Stampa Stolicy Apostolskiej. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium  konsorcjum ICoN, zrzeszającego największe włoskie uniwersytety. Autor i… więcej

Artykuł pochodzi z numeru Nr 1/2024

W druku ukazał się pod tytułem: Życie kontemplacyjne wraca do Watykanu