Reklama

Ładowanie...

Fragment i całość

04.07.2011
Czyta się kilka minut
Marian Stala: NIEPOJĘTE: JEST. Urywki nie napisanej książki o poezji i krytyce - na początku autor przywołuje marzenie, które towarzyszyło mu, gdy publikował pierwsze szkice o poezji - "marzenie o napisaniu monografii »Króla-Ducha«, podsumowującej całość wiedzy o enigmatycznym arcydziele Słowackiego". Marzenie nigdy nie odeszło, ale też - komentuje nie bez autoironii Marian Stala - "nic właściwie od tamtej pory nie zrobiłem, aby je urzeczywistnić".
I

I tłumaczy dalej: "Lubię brać do ręki kilkusetstronicowe książki, zazdroszczę autorom fundamentalnych syntez, sam jednak wolę pisać szkice, notatki, interpretacyjne drobiazgi. Co więcej: sądzę, że nie warto mówić wszystkiego, co się wie... Zarazem jednak: nie tracę nadziei, iż spoza fragmentów, okruchów, niedopowiedzeń - prześwituje od czasu do czasu jakiś głębszy zamysł, namysł, sens". A gdyby poezję minionej dekady potraktować trochę jak "Króla-

-Ducha": dzieło, którego ostateczny kształt pozostaje niewiadomą i którego sensy odtwarzamy, zestawiając na własną rękę rozsypane fragmenty? Nowa książka Stali nie byłaby wtedy jej syntezą, ale wskazaniem tropów, wątków, powinowactw, prywatną wędrówką pośród napisanych w początku nowego stulecia wierszy poetów kilku pokoleń, od Czesława Miłosza (1911) po Wojciecha Bonowicza (1967), Romana Honeta (1974) i Magdalenę...

4039

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]