Fotografowanie atomów
Fotografowanie atomów

Kiedy pytam studentów, czym jest światło, większość potrafi lepiej lub gorzej wyrecytować formułkę o jego falowo-korpuskularnej naturze. Jeśli jednak pójdziemy z pytaniami dalej i głębiej, okazuje się, że docieramy ostatecznie do innej odpowiedzi: światło to fascynujący fenomen natury.
W otaczającym nas świecie mamy do czynienia z rozmaitymi źródłami światła: od promieniowania pochodzącego ze Słońca, które dostarcza energii znakomitej większości form życia na Ziemi, przez płomień świecy, żar ogniska, po egzotyczne przykłady jak odwłok świetlika czy przedziwne organy żyjących w głębinach oceanów ryb. Do niedawna były to jedyne znane źródła, bo i żarówka, i uliczny neon wytwarzają światło w procesach podobnych do tych, jakie zachodzą w płomieniu oliwnej lampki czy rozgrzanej przez kowala do białości sztabie metalu.
Laser - od kakofonii...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]