Reklama

Fotografowanie atomów

01.06.2009
Czyta się kilka minut
Femtosekunda jest mniej więcej tyle razy krótsza od sekundy, ile razy sekunda jest krótsza od wieku Wszechświata. Tyle trwa impuls laserowy, który pozwala nie tylko podglądać przebieg reakcji chemicznych, ale i wpływać na nie.
Układ laserowy do badania femtosekundowej dynamiki cząsteczek (u dołu) i serce lasera femtosekundowego: kryształ szafiru z domieszką tytanu (u góry). Laboratorium Procesów Ultraszybkich Instytutu Fizyki Doświadczalnej UW. /fot. Piotr Fita
K

Kiedy pytam studentów, czym jest światło, większość potrafi lepiej lub gorzej wyrecytować formułkę o jego falowo-korpuskularnej naturze. Jeśli jednak pójdziemy z pytaniami dalej i głębiej, okazuje się, że docieramy ostatecznie do innej odpowiedzi: światło to fascynujący fenomen natury.

W otaczającym nas świecie mamy do czynienia z rozmaitymi źródłami światła: od promieniowania pochodzącego ze Słońca, które dostarcza energii znakomitej większości form życia na Ziemi, przez płomień świecy, żar ogniska, po egzotyczne przykłady jak odwłok świetlika czy przedziwne organy żyjących w głębinach oceanów ryb. Do niedawna były to jedyne znane źródła, bo i żarówka, i uliczny neon wytwarzają światło w procesach podobnych do tych, jakie zachodzą w płomieniu oliwnej lampki czy rozgrzanej przez kowala do białości sztabie metalu.

Laser - od kakofonii...

8994

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]