Reklama

Fotografowanie atomów

Fotografowanie atomów

01.06.2009
Czyta się kilka minut
Femtosekunda jest mniej więcej tyle razy krótsza od sekundy, ile razy sekunda jest krótsza od wieku Wszechświata. Tyle trwa impuls laserowy, który pozwala nie tylko podglądać przebieg reakcji chemicznych, ale i wpływać na nie.
Układ laserowy do badania femtosekundowej dynamiki cząsteczek (u dołu) i serce lasera femtosekundowego: kryształ szafiru z domieszką tytanu (u góry). Laboratorium Procesów Ultraszybkich Instytutu Fizyki Doświadczalnej UW. /fot. Piotr Fita
K

Kiedy pytam studentów, czym jest światło, większość potrafi lepiej lub gorzej wyrecytować formułkę o jego falowo-korpuskularnej naturze. Jeśli jednak pójdziemy z pytaniami dalej i głębiej, okazuje się, że docieramy ostatecznie do innej odpowiedzi: światło to fascynujący fenomen natury.

W otaczającym nas świecie mamy do czynienia z rozmaitymi źródłami światła: od promieniowania pochodzącego ze Słońca, które dostarcza energii znakomitej większości form życia na Ziemi, przez płomień świecy, żar ogniska, po egzotyczne przykłady jak odwłok świetlika czy przedziwne organy żyjących w głębinach oceanów ryb. Do niedawna były to jedyne znane źródła, bo i żarówka, i uliczny neon wytwarzają światło w procesach podobnych do tych, jakie zachodzą w płomieniu oliwnej lampki czy rozgrzanej przez kowala do białości sztabie metalu.

Laser - od kakofonii...

8994

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]