Reklama

Film w czasie przejściowym

Film w czasie przejściowym

05.06.2007
Czyta się kilka minut
Wydawcy, producenci i dystrybutorzy muzyki i filmów są dziś w sytuacji tkaczy u progu rewolucji przemysłowej: zmienił się kontekst społeczny i technologiczny ich działalności. Internet nie znosi próżni i im bardziej nie nadążają oni, tym więcej miejsca zostaje dla piractwa.
W

W otwartym liście wysłanym 19 maja, po zatrzymaniu współpracowników portalu napisy.org, tłumacze hobbyści wyjaśniają motywy swojego zaangażowania: to miłość do kina, chęć niesienia pomocy osobom nieznającym języków i głuchoniemym czy choćby potrzeba doskonalenia języka obcego. Jednak prawo jest nieubłagane: jeśli udostępniają swoje tłumaczenia innym, ich działalność pozostaje nielegalna.

Tyle że Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych pochodzi z 1994 r., gdy internet dopiero raczkował i nikt nie myślał o rozpowszechnianiu dzieł audiowizualnych przez sieć.

Za udostępnianie list dialogowych w internecie odpowiedzialność ponoszą nie tylko tłumacze, lecz także administratorzy stron. - Przyczyniają się do naruszenia prawa - wyjaśnia wyjaśnia prof. Ewa Nowińska, prawnik z UJ. Nie do końca jednoznaczne jest natomiast stanowisko prawników co do...

9311

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]