Reklama

Felieton smutny

Felieton smutny

03.07.2005
Czyta się kilka minut
W języku staroświeckiego rachunku sumienia nazywa się to obmową. Czyli niepotrzebnym roztrząsaniem domniemanych win bliźniego, dokonywanym z utajoną (albo i nie) przyjemnością w gronie innych bliźnich. W wersji łagodniejszej, niekatechizmowej, jest to rodzaj magla, czyli plotkowanie, gdy rozmawiających nie stać na nic lepszego. Ale jak nazwać taką właśnie czynność zaproponowaną zebranym przez prowadzącego ambitny program telewizyjny w imię troski o sprawy najpoważniejsze?.
R

Roztrząsanie szczegółów przyjęcia imieninowego u Lecha Wałęsy i intencji samego gospodarza zajęło gościom Jana Pospieszalskiego niemałą część czasu, który według zapowiedzi miał być poświęcony pytaniu o “pokolenie JP 2". Rozmówców najbardziej niepokoił fakt pojednania, które tam zobaczyli. Wyjąwszy dziennikarza “Krytyki Politycznej", nikt nie zdobył się na refleksję: a właściwie dlaczego nas to gorszy? Nas - chrześcijan, tak pięknie o chrześcijaństwie rozprawiających? Nikt nie wspomniał, że to pojednanie obaj jego uczestnicy rozpoczęli nad trumną Jana Pawła II. I nikt oczywiście nie zapytał: a może my po prostu plotkujemy?

Na temat “parady równości" wypowiedzi w mediach było niebywale wręcz dużo. Czasem w jednym i tym samym tytule po kilka na raz. (Tydzień późniejszą “paradę normalności" z kolei niemal przemilczano - czy dlatego, że argumenty przeciw...

2577

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]