Reklama

Fajrant na rogatce

Fajrant na rogatce

17.07.2012
Czyta się kilka minut
Ogólnie, jak wiadomo z prac badawczych prowadzonych przez najtęższe rozumy w kraju, leming jest z pochodzenia wieśniakiem, a dopiero miasto nadaje mu formę klasyczną.
B

Badacze są zgodni, że gdyby leming został na wsi, gdyby się nie pchał do miasta, nie uczył, nie zarabiał, gdyby się nie mył, gdyby tańczył wyłącznie kujawiaka, gdyby prognozował pogodę z lotu much nad gumnem i odurzał się nalewką z kartofli, Polska byłaby dziś krajem kwitnącym. Leming nie byłby zaś lemingiem, a prawym Polakiem. W tej uczonej teorii, prócz chłodu analizy i elementów brawurowego dowcipu, znaleźć można i marzenie, skądinąd znajome. Badaczom lemingów śnią się miasta pełne dostojnych i konserwatywnych mieszczan z dziada pradziada. Gwarancją miast w takim kształcie byłyby straże na rogatkach. To umundurowani działacze „Uważam Rze”, zawracający masy wieśniaków ku ich przysiółkom. Ku kultywowaniu tradycji i czynnościom prorodzinnym. Marzenia rogatkowych są tylko nieco odmienne od chińszczyzny sławnej rewolucji kulturalnej, ale z identycznym ciągiem dalszym. Rasowy...

3226

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]