Reklama

Ładowanie...

Europa się rozczaruje

19.05.2008
Czyta się kilka minut
Europę czeka rozczarowanie bez względu na to, czy zwycięży Demokrata, czy Republikanin. I bez względu na to, na ile wpływowi pozostaną neokonserwatyści, dziś obwiniani o wszelkie zło.
Irak, sierpień 2003 r. /fot. KNA-Bild
Z

Zbliżające się wybory stawiają na wokandzie pytanie o przyszłą politykę zagraniczną USA. W szczególności zaś o to, jaki wpływ będą na nią mieć tzw. "neokonserwatyści" - nurt posiadający, jakoby, decydujący wpływ na działania odchodzącej administracji. Kim jednak właściwie są przedstawiciele tego środowiska? Czy faktycznie dowodzili amerykańską polityką zagraniczną w ostatnich latach? I jakie będą ich wpływy w przyszłości?

Środowisko neokonserwatywne powstało w latach 60. ubiegłego wieku. W jego skład weszli intelektualiści (m.in. Irving Kristol i Norman Podhoretz), których do szukania nowej formuły konserwatyzmu skłoniły różne motywy. Szybko jednak powstały nurt zaczął być kojarzony głównie z pewnym stylem w polityce zagraniczej Waszyngtonu. Wywierając spory wpływ na działania administracji prezydenta Ronalda Reagana na początku lat 80., neokonserwatyści...

4831

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]