Reklama

Ładowanie...

Europa czeka na Churchilla

28.03.2004
Czyta się kilka minut
Jeśli w obliczu zagrożenia - teraz już naprawdę wspólnego - Europejczycy i Amerykanie przezwyciężą spory; jeśli Unia Europejska przyspieszy wewnętrzne reformy, to zamach w Madrycie może okazać się nie sukcesem, ale wielkim błędem Al-Kaidy. Historia uczy, że nic tak nie jednoczy Zachodu i nic nie wyzwala w nim takiej energii do zmian, jak wyzwanie - wspólne i śmiertelne.
G

Gdyby 11 marca w Madrycie plan zamachowców powiódł się w pełni - to znaczy, gdyby nie spóźnił się jeden z pociągów i gdyby wybuchły wszystkie podłożone bomby, powodując zawalenie się dworca kolejowego - wówczas ofiar byłoby być może więcej niż w wieżach World Trade Center. Jakie skutki “europejski 11 września" będzie mieć dla Unii Europejskiej? Tej Unii, która w odróżnieniu od USA nie jest (jeszcze) wspólną przestrzenią w takich sprawach jak polityka obronna, imigracyjna, ochrona granic, współdziałanie policji i wywiadów. Jakie dla relacji europejsko-amerykańskich? Jakie dla świadomości Europejczyków?

Na te pytania trudno odpowiedzieć w dwa tygodnie “po Madrycie". Ale widać już, że zamachy zadziałały jak katalizator, uświadamiając Europejczykom, iż konstatacja, którą po 11 września powtarzali do znudzenia Amerykanie - że międzynarodowy terroryzm stał się...

6622

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]