Reklama

Europa czeka na Churchilla

Europa czeka na Churchilla

28.03.2004
Czyta się kilka minut
Jeśli w obliczu zagrożenia - teraz już naprawdę wspólnego - Europejczycy i Amerykanie przezwyciężą spory; jeśli Unia Europejska przyspieszy wewnętrzne reformy, to zamach w Madrycie może okazać się nie sukcesem, ale wielkim błędem Al-Kaidy. Historia uczy, że nic tak nie jednoczy Zachodu i nic nie wyzwala w nim takiej energii do zmian, jak wyzwanie - wspólne i śmiertelne.
G

Gdyby 11 marca w Madrycie plan zamachowców powiódł się w pełni - to znaczy, gdyby nie spóźnił się jeden z pociągów i gdyby wybuchły wszystkie podłożone bomby, powodując zawalenie się dworca kolejowego - wówczas ofiar byłoby być może więcej niż w wieżach World Trade Center. Jakie skutki “europejski 11 września" będzie mieć dla Unii Europejskiej? Tej Unii, która w odróżnieniu od USA nie jest (jeszcze) wspólną przestrzenią w takich sprawach jak polityka obronna, imigracyjna, ochrona granic, współdziałanie policji i wywiadów. Jakie dla relacji europejsko-amerykańskich? Jakie dla świadomości Europejczyków?

Na te pytania trudno odpowiedzieć w dwa tygodnie “po Madrycie". Ale widać już, że zamachy zadziałały jak katalizator, uświadamiając Europejczykom, iż konstatacja, którą po 11 września powtarzali do znudzenia Amerykanie - że międzynarodowy terroryzm stał się...

6622

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]