Reklama

Etiopia: wojna i głód

Etiopia: wojna i głód

25.01.2021
Czyta się kilka minut
P

Plagi często podążają tropem wojen. Ale w Tigraju, północnej prowincji Etiopii, nad którą kontrolę, po długim buncie, odzyskała w listopadzie armia rządowa, głód stał się narzędziem opresji. Szybkiej pomocy w dożywianiu potrzebuje od 2 do 4,5 mln ludzi – szacunki są nieprecyzyjne, ponieważ połączenia telefoniczne są zawieszone, a dziennikarze i pracownicy ONZ mają tu zakaz wstępu. Premier Etiopii Abiy Ahmed (laureat pokojowego Nobla z 2019 r.) utrzymuje, że konflikt w Tigraju to „operacja policyjna”, a blokada ma zapewnić cudzoziemcom bezpieczeństwo.

Nieliczni, którym udało się przesłać z regionu wiadomości, donoszą o gwałtach i czystkach etnicznych. W kompleksie kościelnym w Aksum, gdzie według tradycji jest przechowywana Arka Przymierza, miało w grudniu zginąć ok. 750 osób (informacja ta opiera się na pojedynczym, anonimowym źródle i do 25 stycznia nie została zweryfikowana). Dążący do suwerenności regionu Tigrajski Ludowy Front Wyzwolenia, choć pokonany militarnie, może liczyć na wsparcie obywateli – właśnie przeciwko nim rząd w Addis Adebie stosuje taktykę głodu. Żywności jest dużo, agencje ONZ są w gotowości, lecz odpowiadające za sytuację w Tigraju etiopskie Ministerstwo Pokoju otoczyło region kordonem. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]