Reklama

Ładowanie...

Etiopia: Sto dni pokoju

w cyklu STRONA ŚWIATA
27.01.2023
Czyta się kilka minut
Już prawie tyle czasu utrzymuje się pokój na frontach najkrwawszej ze współczesnych wojen. Po dwóch latach przemocy i zbrodni etiopskie wojsko rządowe i partyzanci ze zbuntowanej prowincji Tigraj przestrzegają zawartego jesienią zawieszenia broni. | STRONA ŚWIATA
Milicja Amharów / EDUARDO SOTERAS / AFP / East News
W

Wojna w Tigraju została przerwana równie gwałtownie i niespodziewanie, jak się zaczęła. Jeszcze w październiku trwała w najlepsze. Etiopskie wojsko, a przede wszystkim sprzymierzone z nim milicje zbrojne Amharów i oddziały przybyłe z sąsiedniej Erytrei (dawnej etiopskiej prowincji, która w 1993 roku, po półwiecznej wojnie secesyjnej, ogłosiła niepodległość) gromiły tigrajskich partyzantów (wyparły ich z miasta Adwa i podchodziły pod Mekelie, stolicę Tigraju), a ci znów przygotowywali się do wycofania do górskich kryjówek, by przejść do przewlekłej walki na wykrwawienie silniejszego przeciwnika.

Niespodziewany pokój

Przywódca etiopski Abiy Ahmed triumfował, a na wyznaczone przez Unię Afrykańską spotkanie z przedstawicielami partyzantów zamierzał posłać emisariuszy, żeby przyjęli kapitulację Tigraju, a nie żeby układać się o warunkach pokoju.

A jednak 2 listopada...

15103

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/wojciech-jagielski-strona-swiata

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]