Reklama

Ładowanie...

Wszyscy na wojnę

w cyklu STRONA ŚWIATA
13.08.2021
Czyta się kilka minut
Na północy Etiopii kończy się powoli pora deszczowa, podczas której walki cichną, a chłopi zajmują się uprawą pól i poletek. Ale wojna domowa, która wybuchła zeszłoroczną porą suchą w północnej prowincji Tigraj, w tym roku ogarnie już połowę kraju.
Wiec przeciwko siłom popierającym Tigrajczyków, Addis Abeba 8 sierpnia 2021 r. FOT. Amanuel Sileshi / AFP/ EASTNEWS
B

Buntownicy z Tigraju, którzy wypowiedzieli posłuszeństwo panującemu od 2018 roku premierowi Abiyowi Ahmedowi i zostali jesienią rozgromieni przez posłane przeciwko nim rządowe wojsko oraz wspierające ich oddziały z sąsiedniej Erytrei, w czerwcu przeszli do kontrnatarcia. Wyzwolili swoją stolicę Mekelie i większość Tigraju, upokorzyli etiopskie wojsko biorąc do niewoli kilka tysięcy jego żołnierzy. Ratując twarz, premier Abiy nakazał odwrót, a w stołecznej Addis Abebie ogłosił, że na czas pory deszczowej obowiązuje zawieszenie broni – chłopi muszą obsiać i obsadzić pola, by w przyszłym roku uniknąć głodu.

Nie wierząc jednak we wspaniałomyślność Abiya, pokojowego noblisty w 2019 roku, Tigrajczycy ruszyli za wycofującym się etiopskim wojskiem i przenieśli wojnę do sąsiednich prowincji Afar i Amhara.

Wojna i pomniki

Z kuzynami, Amharami,...

8416

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]