Ładowanie...
Etiopia: świąteczna wielkoduszność

7 stycznia, w prawosławne Boże Narodzenie, premier Abiy Ahmed ogłosił amnestię dla politycznych przeciwników. Na wolność wyszli m.in. Bekele Gerba i Jawar Mohammed, przywódcy Oromów, najliczniejszego z etiopskich ludów. To właśnie zbrojne powstanie Oromów zakończyło trwającą w Etiopii od 30 lat dyktaturę Tigrajczyków z północy. Gerba, jeden z szefów Kongresu Federalistów Oromo, i Jawar Mohammed, zamożny przedsiębiorca, należeli do przywódców rewolucji, a po jej zakończeniu poparli kandydaturę Abiya Ahmeda na premiera. Podobnie postąpił Eskinder Nega, jeden z przywódców Ahmarów, drugich najliczniejszych po Oromach, którzy także narzekali na dyktaturę Tigrajczyków.
Wszyscy oni szybko rozczarowali się nowym premierem, który umocniwszy się u władzy, ani myślał faworyzować Oromów, szanować demokrację czy wolność słowa, a dyktaturę Tigrajczyków postanowił zastąpić własną, wzorowaną...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]