Reklama

Etiopia: świąteczna wielkoduszność

Etiopia: świąteczna wielkoduszność

w cyklu STRONA ŚWIATA
11.01.2022
Czyta się kilka minut
Premier Abiy Ahmed wypuszcza z więzień wrogów politycznych i obiecuje etiopski „okrągły stół”. Mimo to w wyniszczonym wojną Tigraju nadal nie jest spokojnie.
Obchody Bożego Narodzenia w Lalibeli przy granicy z Tigrajem, 650 km na północ od Addis Abeby. Etiopia, 7 stycznia 2022 r./ fot. EDUARDO SOTERAS/AFP/East News
7

7 stycznia, w prawosławne Boże Narodzenie, premier Abiy Ahmed ogłosił amnestię dla politycznych przeciwników. Na wolność wyszli m.in. Bekele Gerba i Jawar Mohammed, przywódcy Oromów, najliczniejszego z etiopskich ludów. To właśnie zbrojne powstanie Oromów zakończyło trwającą w Etiopii od 30 lat dyktaturę Tigrajczyków z północy. Gerba, jeden z szefów Kongresu Federalistów Oromo, i Jawar Mohammed, zamożny przedsiębiorca, należeli do przywódców rewolucji, a po jej zakończeniu poparli kandydaturę Abiya Ahmeda na premiera. Podobnie postąpił Eskinder Nega, jeden z przywódców Ahmarów, drugich najliczniejszych po Oromach, którzy także narzekali na dyktaturę Tigrajczyków.

Wszyscy oni szybko rozczarowali się nowym premierem, który umocniwszy się u władzy, ani myślał faworyzować Oromów, szanować demokrację czy wolność słowa, a dyktaturę Tigrajczyków postanowił zastąpić własną, wzorowaną...

5520

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]