Reklama

Ładowanie...

Etiopia: świąteczna wielkoduszność

w cyklu STRONA ŚWIATA
11.01.2022
Czyta się kilka minut
Premier Abiy Ahmed wypuszcza z więzień wrogów politycznych i obiecuje etiopski „okrągły stół”. Mimo to w wyniszczonym wojną Tigraju nadal nie jest spokojnie.
Obchody Bożego Narodzenia w Lalibeli przy granicy z Tigrajem, 650 km na północ od Addis Abeby. Etiopia, 7 stycznia 2022 r./ fot. EDUARDO SOTERAS/AFP/East News
7

7 stycznia, w prawosławne Boże Narodzenie, premier Abiy Ahmed ogłosił amnestię dla politycznych przeciwników. Na wolność wyszli m.in. Bekele Gerba i Jawar Mohammed, przywódcy Oromów, najliczniejszego z etiopskich ludów. To właśnie zbrojne powstanie Oromów zakończyło trwającą w Etiopii od 30 lat dyktaturę Tigrajczyków z północy. Gerba, jeden z szefów Kongresu Federalistów Oromo, i Jawar Mohammed, zamożny przedsiębiorca, należeli do przywódców rewolucji, a po jej zakończeniu poparli kandydaturę Abiya Ahmeda na premiera. Podobnie postąpił Eskinder Nega, jeden z przywódców Ahmarów, drugich najliczniejszych po Oromach, którzy także narzekali na dyktaturę Tigrajczyków.

Wszyscy oni szybko rozczarowali się nowym premierem, który umocniwszy się u władzy, ani myślał faworyzować Oromów, szanować demokrację czy wolność słowa, a dyktaturę Tigrajczyków postanowił zastąpić własną, wzorowaną...

5520

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]