Reklama

Siła naszego wroga

Siła naszego wroga

w cyklu STRONA ŚWIATA
02.11.2021
Czyta się kilka minut
Rok temu Abyi Ahmed, premier Etiopii i laureat pokojowej Nagrody Nobla, dał rozkaz do ataku na zbuntowaną prowincję Tigraj. Dziś tigrajscy partyzanci podchodzą pod etiopską stolicę, Addis Abebę.
Po nalocie bombowym na Makelie, stolicę Tigraju. 20 października 2021, Etiopia / fot. UGC/Associated Press/East News
W

W sobotę i niedzielę partyzanci z Tigraju zdobyli miasta Dessie i Kembolczę, położone w prowincji Amhara przy jednej z najważniejszych dróg w kraju. Trasa A-2 prowadzi z Addis Abeby do Makelie, stolicy Tigraju, ale przede wszystkim do Dżibuti i tamtejszego portu, jedynego okna na świat pozbawionej dostępu do morza Etiopii. Z zajętych miast do Addis Abeby partyzantów dzieli niecałe 400 km równą, dobrą drogą. W trwającej od roku wojnie partyzanci z Tigraju tak daleko na południe się jeszcze nie zapuścili.

W niedzielę wieczorem inni partyzanci z Armii Wyzwolenia Oromo zajęli miasto Kemise, leżące przy tej samej drodze, ale ponad 50 km dalej na południe, jeszcze bliżej Addis Abeby. Tigrajczycy, którzy w sierpniu zawarli z Oromami zbrojne przymierze, zamierzają połączyć z nimi siły i razem ruszyć na etiopską stolicę.

Tigrajscy komendanci zapowiadają, że z premierem Abiyem...

7392

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]