Reklama

„Esbecy zawsze", „esbecy nigdy"...

19.06.2006
Czyta się kilka minut
Najpierw chcielibyśmy podziękować panom Frazikowi i Musiałowi, że traktują nas wyrozumiale: że rozumieją, iż w okresie kilkumięsiecznego kierowania resortem nie mogliśmy poznać ani obowiązujących w nim procedur, ani posiąść doświadczenia w badaniu archiwaliów - taką wiedzę można bowiem zdobyć dopiero "w toku wieloletniej pracy w archiwum. Pragniemy uspokoić: mamy kilkudziesięcioletnie doświadczenie i w badaniach archiwalnych, i w badaniach aktowych, a problematyką funkcjonowania służb jeden z nas zajmuje się naukowo co najmniej od lat kilkunastu.
rys. M. Owczarek
A

Autorzy podejrzewają, że z "Wytycznymi Dyrektora Departamentu IV" z 15 czerwca 1973 r. zapoznaliśmy się w publikacji IPN w roku 2004. Otóż nie: "Wytyczne..." były nam znane już w 1990 r., kiedy jeszcze nie istniał IPN, a dla porządku dodamy, że zostały odtajnione i w istotnych fragmentach opublikowane w ogólnodostępnej literaturze jeszcze przed 1992 r.

Nie bardzo też wiemy, na czym polegać ma nasza "manipulacja". Czy przekręciliśmy jakiś cytowany fragment? Zacytowaliśmy wiernie fragmenty owych "Wytycznych...", w tym kluczowe zdanie: "ocena, czy pozyskanie można uznać za dokonane, należy do pracownika i przełożonego zatwierdzającego je" (ust. 3, pkt b). Przywołajmy jeszcze poprzedzający je tekst. Rzecz dotyczy "pozyskiwania" tajnych współpracowników:

"Instrukcja o pracy operacyjnej [Instrukcja do zarządzenia 006/70 - przyp. autorów]: proces...

7118

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]