Reklama

Ładowanie...

Eksperyment Białowieża

23.06.2009
Czyta się kilka minut
Ministerstwo Środowiska po raz kolejny podejmuje batalię o rozszerzenie granic Białowieskiego Parku Narodowego, próbując powiększyć chroniony obszar z 10 do ponad 33 tys. ha, czyli blisko połowy powierzchni po stronie polskiej. Bardziej symboliczna okazja niż grudzień 2009 w najbliższym czasie się nie zdarzy - pod koniec roku będziemy obchodzić 600. rocznicę objęcia puszczy ochroną prawną.
O

O rozszerzeniu granic BPN mówi się od końca I wojny światowej. Dotychczas na przeszkodzie stały obawy puszczańskiej ludności, przekonanej, że w parku narodowym przyjdzie jej umrzeć z głodu: upadną tartaki i nastawiona na wycinkę gospodarka leśna, strażnicy pozamykają drogi i zaczną reglamentować wstęp do lasu. Argumenty te, choć tylko częściowo prawdziwe, podszyte były olbrzymimi emocjami, o czym przekonał się w 2000 r. ówczesny minister środowiska Antoni Tokarczuk, którego wściekli puszczanie obrzucili jajkami. Zwolennicy większego parku mieli też przeciwko sobie białowieskich leśników.

Tym razem, jak się zdaje, szanse na większy park są duże. Minister Maciej Nowicki jest pragmatykiem i wie, że zgodę lokalnej społeczności uzyska jedynie wtedy, gdy zaproponuje transakcję wiązaną, pokazując, że ochrona środowiska nie musi oznaczać obniżenia stopy życiowej....

1769

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]