Reklama

Tchórzostwo powszechne

Tchórzostwo powszechne

30.06.2009
Czyta się kilka minut
Jarosław Gowin: Moim celem nie jest stworzenie ustawy, która będzie w pełni zgodna z nauczaniem Kościoła, tylko przyjęcie prawa, które ocali życie tysięcy ludzkich istnień rocznie. Rozmawiali: ks. Adam Boniecki i Dariusz Jaworski
/rys. Mirosław Owczarek
T

Tygodnik Powszechny: Czy spór o kształt ustawy bioetycznej ma charakter sporu metafizycznego, czy już tylko politycznego?

Jarosław Gowin: Rdzeń tego sporu ma charakter metafizyczny. Chodzi o rozstrzygnięcie, kim czy też - jak chcą niektórzy - czym jest istota, która powstaje w ramach procedury zapłodnienia in vitro i od jakiego momentu możemy mówić o człowieku. Mam fundamentalne przeświadczenie metafizyczne (podkreślam: nie religijne, tylko metafizyczne), że ludzkie życie zaczyna się w momencie zapłodnienia. Ale jednocześnie przyjmuję do wiadomości, że przeświadczenie metafizyczne innych osób jest zgoła odmienne. Przy występowaniu tak dużych różnic, wszystkie strony sporu muszą szukać kompromisu, a jest on możliwy tylko w obszarze prawa stanowionego. I wtedy wchodzimy w rejestr sporu politycznego.

Z faktu, że są różne...

18001

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]