Reklama

Egzaminacyjna kamera

Egzaminacyjna kamera

01.09.2009
Czyta się kilka minut
27 sierpnia Ministerstwo Edukacji Narodowej na specjalnej konferencji podsumowało ubiegłoroczne egzaminy na trzech szczeblach nauczania: sprawdzian szóstoklasistów, egzamin gimnazjalny i maturę. Z analizy przygotowanej przez Centralną Komisję Egzaminacyjną wynika, że kompetencje uczniów dotyczą przede wszystkim sfery mechanicznego powtarzania (ale już niekoniecznie przetwarzania) gotowej wiedzy.
A

Analiza prostego tekstu, punktowa lektura, ogarnięcie niewielkiego obszaru informacji - z tym wszystkim dzieci i młodzież radzą sobie całkiem nieźle. Kiedy jednak pojawia się wyzwanie, które wymaga zaangażowania szerszych kompetencji językowych i kulturowych, niekonwencjonalnego sposobu myślenia i działania, na wierzch wychodzą wszystkie mankamenty procesu nauczania. Edukacja na wszystkich szczeblach jest poddawana coraz większej standaryzacji, która ogranicza twórczą swobodę uczniów. Jeśli chcą rozwijać swe zdolności, korzystają coraz częściej z zajęć pozaszkolnych, przyjmujących nierzadko postać nauczania komplementarnego. Mówi się o tym od dawna, ale larum podnoszone przez akademików i nauczycieli szkolnych cichnie, kiedy tylko na scenie pojawiają się urzędnicy ministerstwa z zapowiedzią nowej reformy.

Minister Katarzyna Hall zapowiedziała na konferencji...

2972

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]