Reklama

Ładowanie...

Egzaminacyjna kamera

01.09.2009
Czyta się kilka minut
27 sierpnia Ministerstwo Edukacji Narodowej na specjalnej konferencji podsumowało ubiegłoroczne egzaminy na trzech szczeblach nauczania: sprawdzian szóstoklasistów, egzamin gimnazjalny i maturę. Z analizy przygotowanej przez Centralną Komisję Egzaminacyjną wynika, że kompetencje uczniów dotyczą przede wszystkim sfery mechanicznego powtarzania (ale już niekoniecznie przetwarzania) gotowej wiedzy.
A

Analiza prostego tekstu, punktowa lektura, ogarnięcie niewielkiego obszaru informacji - z tym wszystkim dzieci i młodzież radzą sobie całkiem nieźle. Kiedy jednak pojawia się wyzwanie, które wymaga zaangażowania szerszych kompetencji językowych i kulturowych, niekonwencjonalnego sposobu myślenia i działania, na wierzch wychodzą wszystkie mankamenty procesu nauczania. Edukacja na wszystkich szczeblach jest poddawana coraz większej standaryzacji, która ogranicza twórczą swobodę uczniów. Jeśli chcą rozwijać swe zdolności, korzystają coraz częściej z zajęć pozaszkolnych, przyjmujących nierzadko postać nauczania komplementarnego. Mówi się o tym od dawna, ale larum podnoszone przez akademików i nauczycieli szkolnych cichnie, kiedy tylko na scenie pojawiają się urzędnicy ministerstwa z zapowiedzią nowej reformy.

Minister Katarzyna Hall zapowiedziała na konferencji...

2972

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]