Reklama

Egipski sposób na „żółte kamizelki”

Egipski sposób na „żółte kamizelki”

w cyklu STRONA ŚWIATA
16.12.2018
Czyta się kilka minut
Obawiając się, że ostrzegawcze kamizelki, które stały się sztandarem ulicznej rewolucji we Francji, natchną do antyrządowego buntu również w Kairze, rząd zakazał ich sprzedaży w sklepach i na bazarowych kramach.
Protest „żółtych kamizelek” w Paryżu, 15 grudnia 2018 r. / FOT. VALERY HACHE/AFP/East News
Protest „żółtych kamizelek” w Paryżu, 15 grudnia 2018 r. / FOT. VALERY HACHE/AFP/East News
R

Rządowy zakaz sprzedaży w Egipcie odblaskowych kamizelek obowiązywać ma przynajmniej do 25 stycznia, kiedy to wypada kolejna rocznica wybuchu ulicznej rewolucji w Kairze. Antyrządowe wystąpienia na stołecznym placu Tahrir, które wpisały się w Arabską Wiosnę z 2011 roku, doprowadziły do obalenia satrapy Hosniego Mubaraka. Egipską rewolucję poprzedziła tunezyjska, ale kolejne zostały brutalnie stłumione przez władze (Bahrajn), albo przerodziły się w krwawe, trwające do dziś wojny domowe (Libia, Syria, Jemen).

Rządy twardej ręki

W Egipcie, po obalonym Mubaraku, nastał Mohammed Mursi z muzułmańskiego ruchu Braci Muzułmanów, wybrany w 2012 roku w pierwszych w tym kraju wolnych wyborach. Porządził jednak tylko rok, bo już w 2013 roku został obalony przez wojskowych, którzy uznali, że pod jego przywództwem 100-milionowy Egipt niebezpiecznie dryfuje w...

8639

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

to dokładnie jak w Polsce hejt i zakazy na koszulki K O N S T Y T U C J A

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]