Reklama

Muhammed Ali kontra Faraon Sissi

Muhammed Ali kontra Faraon Sissi

w cyklu STRONA ŚWIATA
24.09.2019
Czyta się kilka minut
W rządzonym przez wojskowego dyktatora Egipcie po raz pierwszy od lat doszło do antyrządowych wystąpień. Kolejne zapowiedziano na najbliższy piątek. W muzułmańskiej Afryce rok 2019 mija pod znakiem ulicznych rewolucji, wojen i politycznych burz.
Antyprezydenckie protesty na ulicach Kairu, 21 września 2019 r. / Fot. Nariman El-Mofty / AP Photo / East News
K

Kilka tysięcy ludzi, w ogromnej większości młodych i bardzo młodych, wyszło w piątkowy wieczór na ulice egipskich miast, żeby domagać się ustąpienia wojskowego dyktatora, 64-letniego Abdela Fattaha el-Sissiego. Do antyrządowych wystąpień doszło w Kairze, ale także w Gizie, śródziemnomorskiej Aleksandrii, czerwonomorskim Suezie czy Mahalli, położonej w delcie Nilu. Policja w bojowym rynsztunku natychmiast przegrodziła drogę demonstrantom. Doszło do zamieszek: poszły w ruch armatki wodne, granaty z gazem łzawiącym, padły nawet strzały. Dopiero w niedzielę policji udało się przywrócić porządek i spędzić z ulic demonstrantów, którzy odgrażają się, że w najbliższy piątek na nie wrócą.

Dyktator

Znawców egipskiej polityki zdumiała nie liczba uczestników antyrządowych wystąpień, ale fakt, że do nich w ogóle doszło. Odkąd władzę w Kairze, w 2013 roku przejął w...

11023

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]