Reklama

Dżenneta ożywia meczet

Dżenneta ożywia meczet

21.01.2013
Czyta się kilka minut
– Czasem to mi głupio wobec księży, którzy odwiedzają meczet – mówi przewodnik z Kruszynian. – Kiedy opowiadam, że nasi imamowie zakładają rodziny, słyszę szepty ich parafian: „naszym też by się to przydało”.
Dżemil Gembicki, opiekun meczetu i cmentarza, i Dżenneta Bogdanowicz, właścicielka restauracji „Tatarska Jurta”. Kruszyniany, 11 stycznia 2013 r. Fot. Jędrzej Wojnar
D

Dworzec PKS w Białymstoku, zima, wieczór. Brudna, lodowa breja na posadzce wskazywała kierunek do kas. – Przyjść jutro o siódmej. Stanowisko piąte. Jeśli nie będzie zasp, pojedzie.

Szyby na szczęście były brudne, rozproszyły kłujące, łamane śniegiem, pierwsze światło słońca. Pod cerkwią Zwiastowania w Supraślu wsiadło kilku harcerzy w moro, po kwadransie kazali się wysadzić w środku Puszczy Knyszyńskiej. Świat, nawet po przebudzeniu, zdawał się wyjątkowo płaski. Nudną geometrię drogi przerwał znak „Uwaga rysie”; autobusem zakołysało raz, gdy trzeba było ustąpić drogę pekaesowi z Krynek.

Po dwóch godzinach jazdy Kruszyniany. Koniec trasy. Gdy zgasł silnik, świat na powrót znieruchomiał w ciszy. Na pokrytej świeżym śniegiem drodze Dżemil i biegnący obok niego mały kundel zlewali się w jeden szary punkt.

CENTRUM NA PERYFERIACH

– Psom nie...

15518

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]