Reklama

Ładowanie...

Dżenneta ożywia meczet

21.01.2013
Czyta się kilka minut
– Czasem to mi głupio wobec księży, którzy odwiedzają meczet – mówi przewodnik z Kruszynian. – Kiedy opowiadam, że nasi imamowie zakładają rodziny, słyszę szepty ich parafian: „naszym też by się to przydało”.
Dżemil Gembicki, opiekun meczetu i cmentarza, i Dżenneta Bogdanowicz, właścicielka restauracji „Tatarska Jurta”. Kruszyniany, 11 stycznia 2013 r. Fot. Jędrzej Wojnar
D

Dworzec PKS w Białymstoku, zima, wieczór. Brudna, lodowa breja na posadzce wskazywała kierunek do kas. – Przyjść jutro o siódmej. Stanowisko piąte. Jeśli nie będzie zasp, pojedzie.

Szyby na szczęście były brudne, rozproszyły kłujące, łamane śniegiem, pierwsze światło słońca. Pod cerkwią Zwiastowania w Supraślu wsiadło kilku harcerzy w moro, po kwadransie kazali się wysadzić w środku Puszczy Knyszyńskiej. Świat, nawet po przebudzeniu, zdawał się wyjątkowo płaski. Nudną geometrię drogi przerwał znak „Uwaga rysie”; autobusem zakołysało raz, gdy trzeba było ustąpić drogę pekaesowi z Krynek.

Po dwóch godzinach jazdy Kruszyniany. Koniec trasy. Gdy zgasł silnik, świat na powrót znieruchomiał w ciszy. Na pokrytej świeżym śniegiem drodze Dżemil i biegnący obok niego mały kundel zlewali się w jeden szary punkt.

CENTRUM NA PERYFERIACH

– Psom nie...

15518

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]