Reklama

Dyplomatyczna zmiana zdania

Dyplomatyczna zmiana zdania

17.04.2005
Czyta się kilka minut
R

Rząd Sudanu zapowiedział, że nie podporządkuje się rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i nie odda pod jurysdykcję Międzynarodowego Trybunału Karnego żadnego ze swych urzędników i funkcjonariuszy oskarżanych o zbrodnie przeciwko ludzkości. Oczywiście, może to mieć wagę życia bądź śmierci dla czarnych mieszkańców prowincji Darfur w zachodniej części kraju, którzy póki co przetrwali mordy, gwałty i rabunki dokonywane tam od miesięcy przez arabskie bojówki związane z reżimem w Chartumie. W imię wprowadzania w państwie prawa koranicznego zginęło tam już - wedle różnych szacunków - od 100 do 300 tys. osób, a ok. 2 mln w obawie przed czystkami etnicznymi uciekło z kraju i wegetuje w obozach uchodźców.

Lecz ważne jest i to, że decyzja Rady Bezpieczeństwa może mieć wagę precedensu kluczowego dla przyszłości ścigania przez społeczność międzynarodową -reprezentowaną właśnie przez Trybunał - sprawców najpoważniejszych zbrodni i naruszeń praw człowieka. Oto pod rezolucją tą - de facto uznającą tak istnienie, jak znaczenie Trybunału - podpisały się (albo przynajmniej nie sprzeciwiły się jej uchwaleniu) państwa dotąd sprzeciwiające się tej instytucji. Chodzi zwłaszcza o Rosję i Chiny (same winne takich naruszeń) oraz o Stany Zjednoczone (obawiające się z kolei wykorzystywania Trybunału do oskarżania amerykańskich polityków i żołnierzy uczestniczących w akcjach interwencyjnych w świecie). Wymuszoną właśnie przez Waszyngton ceną jest zastrzeżenie, że przed Trybunałem nie mogą być w tym przypadku stawiani obywatele państw biorących udział w misjach ONZ na terenie Sudanu - nawet jeśli dopuściliby się tam zbrodni, będą mogli być sądzeni jedynie przez rodzimy wymiar sprawiedliwości. Ale warto było zapłacić. Przeciwnicy Trybunału siłą rzeczy nie będą mogli być już tacy nieprzejednani. A zwolennicy dostali do ręki ważki argument. Teraz rzecz w tym, by rezolucję udało się wyegzekwować - choćby przy użyciu sankcji ekonomicznych wobec Chartumu, ogłoszonych niedawno przez ONZ z inicjatywy, co też znamienne, właśnie Stanów Zjednoczonych.

Krzysztof Burnetko
 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]