Reklama

Dyplomatyczna zmiana zdania

Dyplomatyczna zmiana zdania

17.04.2005
Czyta się kilka minut
Rząd Sudanu zapowiedział, że nie podporządkuje się rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i nie odda pod jurysdykcję Międzynarodowego Trybunału Karnego żadnego ze swych urzędników i funkcjonariuszy oskarżanych o zbrodnie przeciwko ludzkości.
O

Oczywiście, może to mieć wagę życia bądź śmierci dla czarnych mieszkańców prowincji Darfur w zachodniej części kraju, którzy póki co przetrwali mordy, gwałty i rabunki dokonywane tam od miesięcy przez arabskie bojówki związane z reżimem w Chartumie. W imię wprowadzania w państwie prawa koranicznego zginęło tam już - wedle różnych szacunków - od 100 do 300 tys. osób, a ok. 2 mln w obawie przed czystkami etnicznymi uciekło z kraju i wegetuje w obozach uchodźców.

Lecz ważne jest i to, że decyzja Rady Bezpieczeństwa może mieć wagę precedensu kluczowego dla przyszłości ścigania przez społeczność międzynarodową - reprezentowaną właśnie przez Trybunał - sprawców najpoważniejszych zbrodni i naruszeń praw człowieka. Oto pod rezolucją tą - de facto uznającą tak istnienie, jak znaczenie Trybunału - podpisały się (albo przynajmniej nie sprzeciwiły się jej uchwaleniu)...

1929

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]