Reklama

Rok rewolucji, czyli rozwód tronu z mundurem i ołtarzem

Rok rewolucji, czyli rozwód tronu z mundurem i ołtarzem

w cyklu Strona świata
29.07.2020
Czyta się kilka minut
W pierwszą rocznicę ulicznej rewolty, która zmiotła wojskowego tyrana, Sudan próbuje rozstać się z grającymi wciąż pierwsze skrzypce wojskowymi i sprzymierzonymi z nimi imamami, którzy narzucili krajowi religijne prawo.
Nowowybrana gubernatorka prowincji Nil Amna Makki bierze udział w posiedzeniu sudańskiego rządu, Chartum, 26 lipca 2020 r. / Fot. ASHRAF SHAZLY / AFP / EAST NEWS
W

Wojskowy dyktator Omar al-Baszir, który rządził Sudanem od 1989 r., został obalony już w kwietniu, ale rewolucja, która zaczęła się w grudniu 2018 r., zakończyła się dopiero w sierpniu, gdy przywódcy ulicznych protestów dobili targu z rządzącymi wojskowymi i utworzyli wspólny rząd tymczasowy, mający przeprowadzić kraj do wyznaczonych za trzy lata wolnych wyborów. Tuż przed pierwszą rocznicą tego wydarzenia rząd tymczasowy unieważnił kolejne religijne prawa, jakie narzucili krajowi wojskowi dyktatorzy, którzy dla uprawomocnienia swoich rządów zabiegali o błogosławieństwo imamów.

Luźniej w gorsecie

W specjalnym telewizyjnym orędziu minister sprawiedliwości Nasreddin Abdulbari ogłosił, że unieważnia się przepisy skazujące na śmierć za porzucenie islamu i że w ogóle zmiany wyznania nie będzie odtąd w Sudanie uważało się za zbrodnię. Minister powiadomił też...

11618

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]