Reklama

Ładowanie...

Dwudziesty stopień dyplomacji

Dwudziesty stopień dyplomacji

24.05.2021
Czyta się kilka minut
N

Na wniosek Czech Trybunał Sprawiedliwości UE nakazał Polsce wstrzymać wydobycie węgla w kopalni Turów, co grozi wyłączeniem jednej z największych krajowych elektrowni zasilanej przez miejscową odkrywkę.

Czesi od lat skarżą się, że funkcjonowanie kopalni tuż przy granicy skutkuje obniżaniem się poziomu wód gruntowych. W pobliskich niemieckich gminach pękają ściany budynków. Nie przeszkodziło to jednak polskiemu ministerstwu klimatu przedłużyć właścicielowi kopalni (grupie PGE) koncesji na wydobycie aż do 2044 r. W lutym na rozmowy przyjechała do Warszawy czeska delegacja, ale nie osiągnęła nic. Poirytowana Praga złożyła więc skargę do TSUE.

Politycy PiS grzmią w tej chwili o zagrożeniu suwerenności energetycznej, ale turoszowski kryzys świadczy bardziej o fatalnej jakości polskiej polityki zagranicznej, która coraz częściej staje się zakładnikiem pompatycznej narodowej retoryki i nie radzi sobie nawet z drobnymi konfliktami interesów. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Historyk starożytności, który od badań nad dziejami społeczno–gospodarczymi miast południa Italii przeszedł do studiów nad mechanizmami globalizacji. Interesuje się zwłaszcza relacjami...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]