Reklama

Dwie kurie, dwa podejścia

Dwie kurie, dwa podejścia

01.07.2019
Czyta się kilka minut
Kościół instytucjonalny w Polsce deklaruje chęć wyjaśnienia wszystkich spraw związanych z wykorzystaniem seksualnym osób małoletnich przez duchownych.
N

Niektóre z nich wymagają współpracy z prokuraturą. Jak ta współpraca rzeczywiście wygląda? W ostatnim czasie mieliśmy dwa tego przykłady: negatywny i pozytywny – z obu odpowiedzialni w Kościele wiele się mogą nauczyć.

Pozytywnym przykładem jest postępowanie kurii kieleckiej, która bez trudności przekazała prokuraturze dokumentację dotyczącą historii Anny, przedstawionej w filmie „Tylko nie mów nikomu” braci Sekielskich (Anna jako ośmioletnia dziewczynka została wykorzystana seksualnie przez ks. Jana A.). Prokuratura bada trop innych molestowanych dziewczynek, o których mowa jest w filmie. Kuria kielecka przedstawiła też publicznie szczegółową historię zgłoszenia tego przypadku. Dowiadujemy się z niej, że już 9 maja akta sprawy zgodnie z obowiązującymi wytycznymi wysłane zostały do Watykanu.

Na tym tle fatalnie wypada kuria poznańska. Odmówiła wydania akt sprawy księdza z Chodzieży, który zgwałcił ministranta. Najpierw zasłaniała się „tajemnicą zawodową”, a gdy sąd zwolnił ją z tej tajemnicy, brakiem akt, które trafiły do Watykanu. Nawet jeśli kuria rzeczywiście nie ma już tych akt (nauczka, by robić kopie!), niezrozumiałe jest niezaoferowanie prokuraturze pomocy w kontakcie z Watykanem. ©℗


ogłoszenie społeczne

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Kuria poznańska na pewno ma kopie, bo kurialiści to biurokraci. Gądecki kłamie. Nie ma innej rady - biskup, nie biskup, musi wkroczyć policja i przeszukać kurię. Czas najwyższy przestać się z nimi cackać, wręcz przeciwnie - od nich wymagać najwięcej.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]