Reklama

Dwie historie

Dwie historie

05.06.2005
Czyta się kilka minut
Co skłoniło tego hulakę, dorobkiewicza i dziwkarza do uratowania 1200 Żydów? Dając komu trzeba w łapę, narażając życie, wydostał ich z obozu koncentracyjnego w Płaszowie i wywiózł do fabryki w Brünnlitz, a tam dokarmiał za własne pieniądze.
1

1. Pierwsza historia jest znana. Urodzony na Morawach Oskar Schindler, członek NSDAP nr 6421477, zjawił się w Krakowie 7 września 1939 roku. Wkrótce przejął zarząd powierniczy nad Fabryką Naczyń Emaliowanych i Wyrobów Blaszanych “Rekord" przy ulicy Lipowej. Zatrudniał pracowników żydowskich, bo byli najtańszą siłą roboczą. Lubił kobiety, wystawny tryb życia, dobre jedzenie i trunki. Interesy załatwiał dzięki łapówkom i znajomościom.

Co skłoniło tego hulakę, dorobkiewicza i dziwkarza do uratowania 1200 Żydów? Dając komu trzeba w łapę, narażając życie, wydostał ich z obozu koncentracyjnego w Płaszowie i wywiózł do fabryki w Brünnlitz, a tam dokarmiał za własne pieniądze. Sami zainteresowani wzruszają obojętnie ramionami: “Był po prostu niezwykłym człowiekiem".

2. O drugiej historii słyszało niewielu. Kilka lat...

7322

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]