Reklama

Opowieść o świecie żywym

Opowieść o świecie żywym

09.07.2007
Czyta się kilka minut
Tuż obok wejścia wisi plan miasta, na którym gęsto od rozmaitych znaczków. Obok tablica objaśniająca ich znaczenie; by pomieścić wszystkie opisy, trzeba było użyć czcionki tak małej, że staje się niestety trudno czytelna. To sieć instytucji przedwojennego żydowskiego Krakowa.
Na Plantach
O

O sławnych synagogach kazimierskich, od Starej po dziewiętnastowieczny Tempel, wszyscy na ogół słyszeli. Kto jednak wie, że żydowskie modlitewnie znajdowały się także daleko od Kazimierza, przy Grodzkiej i Rakowickiej, przy Placu Matejki i Rynku Dębnickim? Że cerkiew prawosławna przy Szpitalnej była pierwotnie Domem Modlitwy Achwat Reis? Że kliniki uniwersyteckie przy Skawińskiej mieszczą się w murach dawnego szpitala gminy żydowskiej?

Wyliczać można długo - bo przecież nie wspomnieliśmy o szkołach i sierocińcach, stowarzyszeniach zawodowych i klubach sportowych... Budynki, w których miały swoje siedziby, w większości nadal stoją, czasem jakaś tablica czy na wpół zatarty napis przypominają o przeszłości. Świata, którego były częścią, już prawie nie ma. Piękna wystawa w Międzynarodowym Centrum Kultury, autorstwa Agnieszki Sabor, Barbary Zbroi i Katarzyny...

7246

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]